Key takeaways
- Rusland heeft geschoolde immigranten nodig voor een duurzame economische groei van meer dan 3,2 procent. Dat zegt German Gref, CEO van Sberbank.
- De oorlog in Oekraïne heeft de tekorten aan arbeidskrachten verergerd, waardoor de lonen stijgen en de verwachte economische groei vertraagt.
- Gref raadt aan om hooggekwalificeerde professionals uit het buitenland aan te trekken om het verlies van geschoolde werknemers te compenseren en de productiviteit te stimuleren.
“Om duurzame economische groei in Rusland te bereiken, moeten miljoenen geschoolde migranten worden aangetrokken”, aldus German Gref, CEO van Sberbank en een naaste adviseur van president Vladimir Poetin. In een toespraak voor de Staatsraad zei Gref dat een hogere productiviteit en een grotere beroepsbevolking de enige manieren zijn om hogere groeipercentages te bereiken.
Hij voegde eraan toe dat een jaarlijkse groei van minstens 3,2 procent essentieel was als Rusland sociale problemen wilde aanpakken en tot 2030 wereldwijd concurrerend wilde blijven.
Het tekort aan arbeidskrachten in Rusland
Sinds het begin van de oorlog in Oekraïne heeft de Russische economie te kampen met ernstige tekorten aan arbeidskrachten in verschillende sectoren, nog verergerd door de rekrutering van grote aantallen burgers in het leger. De genereuze financiële prikkels voor vrijwilligers in het leger hebben ook bijgedragen aan een stijging van de salarissen. Sberbank voorspelt een scherpe daling van de Russische economische groei tot 0,8 procent in 2025, vergeleken met 4,3 procent het jaar daarvoor.
Gref wees erop dat hoge rentetarieven en beperkt investeringskapitaal als gevolg van westerse sancties de productiviteitsgroei belemmeren. Hij stelde voor om geschoolde arbeidskrachten uit het buitenland aan te trekken als de meest haalbare oplossing om de economische groei te stimuleren. Hoewel migratie een politiek gevoelige kwestie blijft in Rusland, stelde Gref dat het land zich zou moeten richten op het aantrekken van hoogopgeleide professionals in plaats van voornamelijk te vertrouwen op laagopgeleide werknemers uit buurlanden.
Geschoolde vakmensen uit het buitenland aantrekken
Het verlies van veel geschoolde vakmensen door de oorlog onderstreept de urgentie van deze kwestie. Gref drong er bij de regering op aan om actief geschoolde mensen uit het buitenland te werven en om een beleid te voeren dat buitenlandse studenten aanmoedigt om na hun afstuderen in Rusland te blijven. Hij benadrukte het belang van deze strategie voor de nationale veiligheid en het overleven van het land op de lange termijn.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

