Key takeaways
- De Britse regering overweegt Speciality Steel UK (SSUK) van een mogelijk faillissement te redden.
- Het vinden van een nieuwe koper voor de efficiënte vlamboogovenfabrieken van SSUK wordt als relatief eenvoudig gezien.
- Overheidsfinanciering onder controle van de huidige eigenaar lijkt onwaarschijnlijk, maar er zou steun kunnen worden verleend als hij de controle over het bedrijf verliest.
De Britse regering overweegt stappen te ondernemen om Speciality Steel UK (SSUK), een grote staalfabriek met 1450 werknemers in Zuid-Yorkshire, te redden. De mogelijke overheidssteun komt er net nu het moederbedrijf van SSUK, Liberty Steel Group, eigendom van Sanjeev Gupta, volgende week voor een cruciale faillissementszitting verschijnt. Dit meldt The Guardian.
Jonathan Reynolds, de minister van Ondernemingen, overweegt opties om SSUK te steunen, mocht het bedrijf na de rechtszaak onder bewind worden geplaatst. Volledige overname door de overheid is niet uitgesloten. Toch denken ambtenaren dat het relatief eenvoudig is om een nieuwe koper te vinden voor de efficiënte vlamboogovenfabrieken. Dit staat in contrast met de situatie bij British Steel in Scunthorpe, waar de regering eerder ingreep vanwege de hoge kosten om de verouderde en vervuilende hoogovens te moderniseren.
Ondersteuningsopties
Labour-politici hebben er bij Reynolds op aangedrongen om meer steun te geven aan SSUK, dat in vier jaar tijd een verlies van 340 miljoen pond (392 miljoen euro) heeft geleden. Gupta zoekt op zijn beurt actief naar nieuwe investeringen. Hij beweert dat gesprekken met een grote investeerder in een vergevorderd stadium zitten. Eerdere pogingen om het bedrijf te verkopen zijn echter mislukt.
Vertegenwoordigers van de vakbonden maken zich grote zorgen over de toekomst van SSUK. Ze onderstrepen de nood aan overheidsingrijpen om jobs en strategische activa te beschermen. Reynolds erkende in het parlement de cruciale rol van de werknemers in de Britse staalstrategie. Hij verzekerde dat hij de situatie op de voet volgt.
Financiering en onderzoek
Overheidssteun zolang Gupta aan het roer staat, lijkt uitgesloten. Ambtenaren sluiten financiële hulp echter niet uit als hij zijn controle over het bedrijf verliest. Ondertussen wordt GFG Alliance, Gupta’s wereldwijde metaalimperium, onderzocht door de Serious Fraud Office op verdenking van fraude en het witwassen van geld.
Liberty Steel houdt vol dat SSUK een waardevol bedrijf blijft met een sterke marktvraag naar haar hoogwaardige staalproducten. Bedrijven in de lucht- en ruimtevaart, defensie en energiesector gebruiken die actief. Het bedrijf wijst op gunstige beleidsmaatregelen, wijzigingen in staalimportquota en gunstige handelsvoorwaarden als factoren die de vraag naar laagkoolstofstaalproducten van SSUK stimuleren.
Als SSUK onder bewind wordt geplaatst, zou de regering kunnen kiezen voor een gelijkaardige aanpak als bij British Steel. Een curator zet daarbij de activiteiten voort terwijl hij op zoek gaat naar een overnemer. Bronnen uit de sector suggereren dat deze strategie een soepele overgang mogelijk zou maken en de verstoring van de cruciale activiteiten van de staalfabriek tot een minimum zou beperken. (jv)

