Bpost bood CEO Dirk Tirez in november vorig jaar een vertrekvergoeding – het bedrijf zelf spreekt liever van een “incentive voor verdere samenwerking” – van 450.000 euro aan. De topman weigerde het voorstel. Over het waarom lopen de versies uiteen. Volgens Bpost wou de topman een hoger bedrag. Enkele weken later werd zijn contract beëindigd, maar zonder bijkomende vergoeding.
In het nieuws: Er komen nieuwe details aan het licht over het vertrek van Dirk Tirez bij Bpost. Hij moest op 9 december vertrekken als CEO na een intern rapport over mogelijke markmanipulatie rond het krantenbedelingscontract met de overheid.
De chronologie:
- 24 oktober 2022: Bpost maakte bekend dat Tirez “tijdelijk een stap opzij zet”, nadat intern onderzoek mogelijke wanpraktijken had gevonden rond de overheidsaanbesteding voor de krantenbedeling.
- november 2022: De raad van bestuur van Bpost wou Tirez definitief afzetten en stelde Tirez een bijkomende vergoeding van 450.000 euro voor, in ruil voor verdere samenwerking aan het interne onderzoek ook na zijn vertrek. Dat brengen enkele weekendkranten vandaag naar buiten en wordt bevestigd aan Business AM. Het kwam echter niet tot een deal.
- 9 december 2022: Bpost bevestigde dat Tirez “in onderling overleg” definitief het bedrijf verlaat. Er bleek geen sprake meer te zijn van een exitpremie of andere extra vergoeding.
Drie cruciale vragen
1. Als Bpost zich ernstige vragen stelde bij de rol van Tirez in het krantencontract, waarom hem dan een extra vergoeding van 450.000 euro voorstellen?
Daarmee wou de raad van bestuur wellicht een harde breuk en een juridische veldslag vermijden. Volgens Bpost ging het ook niet om een exitvergoeding of gouden handdruk, maar om een “incentive” om Tirez “te motiveren”.
“Bpost moest Dirk Tirez overtuigen om volledige en correcte informatie te verschaffen binnen het kader van de compliance review, en dit ook na het beëindigen van de samenwerking”, zegt het postbedrijf.
2. Waarom weigerde Tirez het voorstel?
Daarover lopen de versies uiteen. Een insider zegt in De Morgen dat Tirez er een doofpotmanoeuvre van de bevoegde ministers Dermagne en De Sutter in zag en de premie daarom weigerde. Maar Bpost is formeel: “Dit bedrag werd onvoldoende geacht door Dirk Tirez. Reden waarom hij dit weigerde.”
Volgens goedgeplaatste bronnen was Tirez helemaal niet door zijn persoonlijke integriteit gemotiveerd. Tirez, die al bijna twintig jaar aan de top van het bedrijf meedraaide, vond de vergoeding gewoon te laag en wou een hogere exitvergoeding onderhandelen, klinkt het.
3. Waarom vertrok hij uiteindelijk zonder premie?
Volgens Bpost was het interne onderzoek rond het krantencontract begin december zo ver gevorderd, dat de input van Tirez minder belangrijk werd voor dat onderzoek. De raad van bestuur onder leiding van voorzitster Audrey Hanard besliste daarom om een vertrek zonder bijkomende vergoeding door te drukken.
Regeringsbronnen zeggen dat het in die periode tot een juridische schikking kwam tussen Bpost en Tirez over het verdere verloop. Dat suggereert ook het officiële communiqué van 9 december. Daarin meldt Bpost dat Tirez “zal meewerken aan het lopende onderzoek”.