Big Tech zal verder naar beneden tuimelen: sombere winstcijfers en nog meer massaontslagen lonken aan de horizon

Big Tech zal verder naar beneden tuimelen: sombere winstcijfers en nog meer massaontslagen lonken aan de horizon
Andy Jassy (Amazon), Elon Musk (Tesla), Sundar Pichai (Google) et Mark Zuckerberg (Meta). (Getty Images)

Na 2022 zal ook 2023 naar alle waarschijnlijkheid geen topjaar zijn voor de techgiganten. Analisten verwachten dat de verstoringen van vorig jaar tot ver in 2023 zullen aanhouden, waardoor die bedrijven gedwongen worden moeilijke keuzes te maken.

In het nieuws: Analisten hebben hun omzetprognoses voor de vijf grootste Amerikaanse techbedrijven – Meta, Amazon, Apple, Alphabet en Microsoft – met 5 procent verlaagd voor de eerste drie kwartalen van 2023, meldt het persagentschap Reuters.

  • Verwacht wordt dat de techgiganten het personeelsbestand verder zullen inkrimpen en minder zullen investeren. Ze zullen namelijk proberen de marges te verstevigen en de bezorgdheid van beleggers weg te nemen tijdens een periode waarin de omzetgroei afneemt.

De details: Allereerst wordt het in spanning wachten op de resultaten voor het vierde kwartaal van 2022. Er wordt een winstdaling verwacht wegens een ongunstig klimaat als gevolg van de hoge rente.

  • Analisten verwachten dat Amazon een winstdaling van 38 procent zal melden en dat de inkomsten in het traagste tempo in meer dan 22 jaar zijn gegroeid.
    • De techgigant heeft deze week de ontslagronde van 18.000 werknemers op gang getrokken.
  • De andere grote verliezer, Meta, zal naar verwachting een omzetdaling van 7 procent melden – de slechtste prestatie tot nu toe. Het moederbedrijf van Facebook kondigde in november aan dat het 11.000 medewerkers zou ontslaan.
  • Microsoft kondigde deze week ook ontslagen aan. Het bedrijf wil tegen 31 maart 10.000 mensen op straat zetten.
    • Analisten voorspellen een omzetstijging van 2,4 procent, het traagste tempo in ongeveer 24 kwartalen. De winst zal naar verwachting met 9 procent dalen.
  • Ook Alphabet (Google) zou van plan zijn om medewerkers de laan uit te sturen, vanwege de macro-economische context en de onzekere toekomst.
  • Voorlopig is Apple nog de uitzondering, maar het is misschien slechts een kwestie van tijd vooraleer ook de producent van iPhones een ontslagronde zal aankondigen. Belangrijke kanttekening: Apple heeft de afgelopen jaren minder gretig werknemers aangeworven dan de andere techbedrijven. Verwacht wordt dat de omzet voor het eerst in 15 kwartalen zal dalen.

Terugblik: De grote ontslagrondes komen er nadat de techbedrijven massaal mensen in dienst hebben genomen tijdens de coronapandemie. De Big 5 hebben hun personeelsbestand uitgebreid met 45 procent in 2020 en 20,5 procent in 2021, om de toegenomen vraag naar techoplossingen als gevolg van de gezondheidscrisis op te vangen.

Een reactie: Om de aandelenkoersen te ondersteunen zouden deze bedrijven volgens analisten in de loop van het jaar aandelen kunnen terugkopen, aangezien die vorig jaar met 26 tot 60 procent zijn gedaald, vergeleken met een daling van bijna 20 procent voor de bredere markt.

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.