Beobank verhoogt rente termijnrekeningen: zullen ander banken volgen?

De komende weken komen er miljarden euro’s aan spaargeld vrij op termijnrekeningen die aflopen. Beobank wil nu een deel van dat kapitaal aantrekken door de rente op de termijnrekeningen te verhogen. Kans is groot dat enkele banken dat voorbeeld zullen volgen.


Key takeaways

  • Beobank verhoogt de rente op de termijnrekeningen met een looptijd van maximaal vijf jaar.
  • De eenjarige termijnrekening brengt met een rente van 1,47 procent netto meer op dan de nieuwe kortlopende staatsbon (1,33 procent).
  • Andere banken grijpen naar alternatieven om een deel van het spaargeld dat vrijkomt aan te trekken. De grootbank ING lanceert bijvoorbeeld twee beleggingsproducten.

Context: De Belgen hebben vorig jaar massaal termijnrekeningen geopend.

  • Dat komt omdat in september (2024) de fiscaalvriendelijke staatsbon op één jaar afliep. Er kwam toen in één klap zo’n 22 miljard euro aan spaargeld vrij.
  • Vanzelfsprekend wouden de financiële instellingen spaarders overtuigen om dat geld bij hen te parkeren. Ze deden dat onder meer door de rente op de kortlopende termijnrekeningen te verhogen. In sommige gevallen kreeg je een rente van 3,8 procent bruto als je je geld voor één jaar vastklikte. De grootbank ING trok zelfs de rente op tot 4 procent voor wie er vroeg genoeg bij was.
    • Intussen is de rente fors gedaald door de versoepeling van het Europese geldbeleid. Toch overweegt de helft van de spaarders om een termijnrekening te openen, leert een recente rondvraag van ING ons.
  • Er lopen ook een staatsbon en enkele kasbons af. Het Agentschap van de Schuld kon in september vorig jaar weliswaar slechts 382,7 miljoen euro ophalen met de eenjarige overheidsobligatie.

Hogere rente termijnrekeningen met looptijd tot vijf jaar

In het nieuws: Nu de eenjarige termijnrekeningen, kasbons en staatsbon van vorig jaar op vervaldag komen, nemen enkele banken maatregelen om een deel van dat kapitaal aan te trekken. Beobank is daar één van. De bank verhoogt de rente op de termijnrekeningen met een looptijd tot vijf jaar. Dat meldt Spaargids.be.

  • Wie zijn geld voor zes, negen of twaalf maanden toevertrouwt aan de bank ontvangt nu een rente van 2,1 procent bruto, tegenover 2 procent voorheen. Na betaling van de roerende voorheffing (30%) blijft er 1,47 procent over.
  • De rente op de termijnrekeningen met een looptijd van achttien maanden en twee jaar is gestegen naar 2,3 procent. In dat geval ontvang je dus ook 1,61 procent netto.
  • De termijnrekening op drie jaar gaat momenteel gepaard met een rente van 2,4 procent bruto, oftewel 1,68 procent netto. Voor de rentewijziging was dat 2,3 procent bruto.
  • Beobank verhoogde de rente op de termijnrekening met een looptijd van vier jaar van 2,4 naar 2,5 procent. De bank betaalt dus een rente van 1,75 procent netto uit.
  • Tot slot komt de nieuwe rente voor de termijnrekening op vijf jaar uit op 2,6 procent. Dat zijn tien basispunten meer dan voorheen. Het nettotarief bedraagt 1,82 procent.

Opgemerkt: Beobank is de eerste bank die in aanloop naar het aflopen van onder meer de termijnrekeningen de rentes verhoogt. Andere spelers pakken uit met alternatieven.

  • De voorkeur van ING gaat deze keer uit naar twee beleggingsproducten, een obligatiefonds en gestructureerde obligatie, omdat kortlopende termijnrekeningen minder rendabel zijn vandaag.
  • Deutsche Bank betaalt dan weer tijdelijk de instapkosten terug van klanten die tussen 25 augustus en 31 oktober 2025 investeren in beleggingsfondsen.
  • Het Federaal Agentschap van de Schuld geeft overigens twee nieuwe staatsbons uit. Die hebben deze keer een looptijd van een en tien jaar en gaan gepaard met nettorendementen van respectievelijk 1,33 en 2,24 procent.

Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Niels Saelens, een journalist met een passie voor financiën, volgt alles op de voet op. Via deze link kan je je inschrijven op zijn dagelijkse nieuwsbrief.


Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.