Na Vooruit blijkt het ook voor Les Engagés te vroeg om Bart De Wever (N-VA) al tot formateur uit te roepen

Na Vooruit blijkt het ook voor Les Engagés te vroeg om Bart De Wever (N-VA) al tot formateur uit te roepen
Federaal formateur Bart De Wever (N-VA) bij koning Filip – LAURIE DIEFFEMBACQ/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Federaal informateur Bart De Wever werd vandaag bij de koning verwacht. Hij hoopte door koning Filip benoemd te worden tot formateur, maar daar blijkt het te vroeg voor. Na Vooruit heeft ook Les Engagés nog extra gesprekken nodig voor er een volgende stap kan worden genomen.

In het nieuws: Maxime Prévot, voorzitter van Les Engagés, vindt het nog te vroeg voor een formateur.

  • “We hebben nog onvoldoende vooruitgang geboekt in de convergentie tussen de partijen”, zegt Prévot in gesprek met nieuwszender LN24. Les Engagés hanteert het ‘samen uit, samen thuis’-principe, zo blijkt. “We hebben nog geen toezegging van Vooruit”, haalt de voorzitter aan. Kortom: “De sterren staan nog niet gunstig”.
  • De Wever had echter gehoopt om van informateur naar formateur te kunnen vervellen na zijn gesprek met de Koning om zo een volgende stap te zetten in het regeringsproces. Voor N-VA is daar haast bij geboden. Tegen 20 september vraagt de Europese Commissie een plan om het begrotingstekort aan te pakken. Voor De Wever, maar ook voor MR-voorzitter Georges-Louis Bouchez, is die deadline een tikkende tijdbom om tegen die tijd een volwaardige regering te hebben.
    • Met een nieuwe regering kan er ook een volwaardig begrotingsplan komen, en kan de regering nog kiezen om te proberen om het tekort op vier jaar weg te werken. Een andere optie is een wegwerktermijn van zeven jaar. Dat laatste plan lijkt onvermijdelijk als er tegen 20 september nog geen regering is.

“Amper één gesprekje”

Genoteerd: Vooruit blijft afwachtend.

  • Bij Vooruit liet men echter verstaan dat de begroting niet het dringendste is. De partij wil garanties dat het versterken van de koopkracht, meer belastingen op grote vermogens en vooral geen besparingen op gezondheidszorg startpunten zijn bij de onderhandelingen. Men wil niet van inbinden weten op dit eisenpakket.
  • En die garanties lagen er gisteren nog niet, liet de partij weten. “Na amper één gesprekje van twee uur met de informateur hebben wij te weinig info om naar een volgende fase te gaan. Wij blijven open en constructief om mee te werken en vragen de informatiefase verder te zetten”.
  • Les Engagés benadrukte eerder al het belang van Vooruit in een nieuwe federale regering. De Franstalige centrumpartij wil ook niet besparen op gezondheidszorg. Les Engagés hoopt samen met Vooruit en cd&v een tegenwicht te kunnen bieden aan N-VA en MR. Zij willen de vinger op de knip houden. De weigering van Les Engagés om verder te gaan tot ook Vooruit aan boord is, kan gezien worden als een versterking van dat denkproces.

Koning heeft meerdere opties

Gevolgd: Koning Filip nam een beslissing: de gulden middenweg.

  • De Wever zal dus nog even moeten wachten voor hij tot formateur benoemd kan worden. De Wever overhandigde de koning vanmorgen zijn ‘beschrijvende informateursnota’. De partijen blijken allen bereid om verder te praten. De Wever krijgt dan ook een tussenrol als preformateur, waarbij hij meerdere partijen samen kan ontvangen.
  • De makkelijkste optie was een verderzetting van De Wevers opdracht als informateur met een week. De N-VA-voorzitter had op die manier nog een week extra gekregen om verdere een-op-een-gesprekken te houden. Dat bleek niet nodig.
  • Ook bijkomende gesprekken door de koning met de andere partijvoorzitters bleken overbodig. De koning had dan binnenskamers kunnen horen hoe de verhoudingen onderling lagen. Maar ondanks de weigering van Vooruit en Les Engagés om De Wever tot formateur te maken, waren ontmijnende gesprekken dus niet nodig.

Dit artikel werd geüpdatet om 12 uur nadat Bart De Wever tot formateur werd benoemd.

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.