Apple en Microsoft voeren campagne tegen EU om iMessage en Bing te beschermen: wat gebeurt er precies?

Apple en Microsoft voeren campagne tegen EU om iMessage en Bing te beschermen: wat gebeurt er precies?
De logo’s van Microsoft en Apple / Het Berlaymontgebouw van de Europese Commissie – Gary Hershorn / Brent Lewin/Bloomberg / Thierry Monasse via Getty Images

De Amerikaanse techgiganten Apple en Microsoft zijn verwikkeld in een strijd om Brussel te beïnvloeden met betrekking tot de benoeming van “gatekeepers”.

Het nieuws: Apple en Microsoft proberen enkele van hun diensten te verdedigen bij Brussel.

  • Volgens hen zijn iMessage en Bing in het bijzonder niet populair genoeg om als “gatekeepers” te worden beschouwd onder de nieuwe Europese wetgeving.

Achtergrond: Woensdag zal de EU de lijst bekendmaken van de diensten die onder de Digital Markets Act (DMA) zullen vallen en moeten voldoen aan de Europese eisen voor de digitale markt.

  • Deze wetgeving, die in mei van dit jaar in werking is getreden, heeft tot doel de digitale ruimte eerlijker te maken voor alle spelers. Om dit te bereiken, zal de EU eerst de diensten en bedrijven aanwijzen die een dominante positie hebben om hun macht over de concurrentie te vestigen, zelfs als dat betekent dat ze de concurrentie uitschakelen.
  • Daarna moeten degenen die zijn aangewezen – mogelijk iMessage en Bing – zich aanpassen om concurrentie toe te laten, inclusief het delen van gegevens met derden of de interoperabiliteit van hun diensten met concurrerende apps.

Let op: de EU heeft verschillende criteria vastgesteld om de platforms en diensten als “gatekeepers” aan te wijzen. Hierbij wordt onder andere gekeken naar meer dan 45 miljoen maandelijkse actieve gebruikers binnen de EU, een jaaromzet van meer dan 7,5 miljard euro en een marktkapitalisatie van meer dan 75 miljard euro.

  • Brussel behoudt zich echter het recht voor om haar criteria uit te breiden om meer actoren op te nemen.

“Het zou niet eerlijk zijn”

  • Microsoft is van mening dat Bing niet op dezelfde manier moet worden behandeld als de onbetwiste reus Google Search en dat het vanwege zijn beperkte populariteit ten opzichte van zijn concurrent niet aan dezelfde verplichtingen moet voldoen, aldus de Financial Times op basis van bronnen dicht bij het dossier.
  • De techreus stelt dat het wereldwijde marktaandeel van Bing slechts 3 procent bedraagt. Daarom zou een diepgaandere beoordeling in het nadeel van Bing kunnen uitvallen, wat tegen het doel van de EU zou ingaan.
  • Door gedwongen te worden andere zoekmachines op Bing aan te bieden, zou Microsoft uiteindelijk de dominantie van Google kunnen vergroten, beweert het bedrijf. Wat betreft zijn andere diensten zou Microsoft welwillender moeten zijn. Het is immers moeilijk te ontkennen dat het besturingssysteem Windows de pc-industrie domineert.

De verdediging van Apple met betrekking tot iMessage is vrij gelijkaardig en komt hierop neer: de dienst is niet zo populair.

  • Het bedrijf uit Cupertino beweert dat iMessage de drempel van het aantal gebruikers waarop de DMA-regels van toepassing zijn, niet bereikt.
  • De dienst zou dus niet hoeven te voldoen aan de verplichting om open te staan voor concurrentie zoals wel het geval is voor WhatsApp.
  • Het aantal gebruikers van de app is onbekend omdat Apple deze informatie al jaren niet meer bekendmaakt. Toch schatten analisten dat bijna een miljard mensen deze berichten-app gebruiken, die eigen is aan het Apple-ecosysteem en te vinden is op de iPhone, iPad en Mac.

Samenvattend: Hoewel de opname van iMessage en Bing in de lijst van diensten en platforms die onder de DMA moeten worden gereguleerd nog geen consensus heeft bereikt in Brussel, geldt dit zeker niet voor Instagram, Facebook, Google Search of de App Store.

In ieder geval verwacht de EU dat haar aankondiging op 6 september zal leiden tot veel reacties en dus tot veel bezwaren. Amazon heeft dit onlangs in een vergelijkbare context gedaan. (kg)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.