Gevaarlijke Android-malware Datzbro richt zich op ouderen via Facebook


Key takeaways

  • Datzbro-malware richt zich op oudere mensen op Facebook met nepapplicaties die sociale activiteiten en reismogelijkheden beloven.
  • De malware stelt aanvallers in staat om het apparaat te besturen, waardoor ze persoonlijke informatie en wachtwoorden kunnen stelen en zelfs financiële transacties kunnen uitvoeren.
  • Voorlopig is de malware nog niet gebruikt in België, maar de code is uitgelekt, waardoor het risico op verspreiding naar andere delen van de wereld toeneemt.

Er is een nieuwe malware voor Android met de naam Datzbro geïdentificeerd. De malware richt zich specifiek op ouderen via Facebook. De campagne, ontdekt door het Nederlandse mobiele beveiligingsbedrijf ThreatFabric, maakt gebruik van de kwetsbaarheden van oudere mensen die mogelijk vatbaarder zijn voor social engineering-tactieken en minder technisch onderlegd zijn.

Facebook

De cybercriminelen achter Datzbro lokken slachtoffers met verleidelijke Facebookpagina’s, groepen en advertenties die sociale activiteiten en reismogelijkheden promoten. Wanneer geïnteresseerde gebruikers interesse tonen, worden ze via Messenger benaderd en uitgenodigd om een ogenschijnlijk legitieme applicatie te installeren. Deze applicaties, met namen als Senior Group of Lively Years, beloven connecties en activiteitenplanning, maar zijn eigenlijk Trojaanse paarden die zijn ontworpen om hackers volledige controle over het apparaat van het slachtoffer te geven.

Zodra het geïnstalleerd is, wordt de malware geactiveerd. Daarbij worden de beveiligingsmaatregelen van Android omzeild worden. De malware kan geluid opnemen, foto’s maken, bestanden openen en het scherm bekijken. Daardoor kunnen hackers wachtwoorden stelen en zelfs ongeautoriseerde financiële transacties kunnen uitvoeren via banktoepassingen.

Nog niet in België

Hoewel de eerste focus ligt op landen als Singapore, Maleisië, Canada, Zuid-Afrika en het Verenigde Koninkrijk, is de malwarecode naar verluidt uitgelekt, waardoor deze toegankelijk is voor cybercriminelen over de hele wereld. Dit heeft geleid tot bezorgdheid over een mogelijke uitbreiding naar andere regio’s, waaronder België en Nederland.

Deze fraude toont nog maar aan dat ouderen vaak vatbaar zijn voor malware en hackers. Er wordt daarom opnieuw opgeroepen om hen indien mogelijk zoveel mogelijk te begeleiden online.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.