Aantal werkzoekenden in Brussel voor het eerst sinds 2016 boven de 100.000


Key takeaways

  • Het aantal geregistreerde werkzoekenden in Brussel is voor het eerst in tien jaar boven de 100.000 uitgekomen.
  • Economische stagnatie en een wervingsstop in de publieke sector liggen ten grondslag aan deze stijging.
  • Administratieve hervormingen en een hogere pensioenleeftijd zorgen ervoor dat de totale werkloosheidscijfers hoger uitvallen.

Voor het eerst in tien jaar is het aantal geregistreerde werkzoekenden in Brussel boven de 100.000 uitgekomen. Volgens recente gegevens van Actiris, de Brusselse dienst voor arbeidsbemiddeling, waren er eind september 100.198 mensen op zoek naar werk. Dat is het hoogste niveau sinds januari 2016.

Economische druk

Verschillende economische factoren hebben bijgedragen aan deze stijging. Een trage economie, een daling van het aantal beschikbare vacatures en een hoger aantal bedrijfsfaillissementen hebben allemaal een rol gespeeld, naast een aanwervingsstop bij de Brusselse overheidsinstanties.

Hogere pensioenleeftijd beïnvloedt werkloosheidscijfers

Ook administratieve veranderingen hebben deze cijfers beïnvloed. Als gevolg van aangepaste werkloosheidshervormingen worden mensen nu voor langere periodes geregistreerd om betere ondersteuning te garanderen.

Bovendien betekent de stijgende pensioenleeftijd dat mensen tussen 65 en 70 jaar nu in de totalen zijn meegeteld.

Demografische gegevens van de werklozen

Wat de demografische gegevens van deze groep betreft: 28 procent ontvangt een werkloosheidsuitkering, terwijl 8 procent bestaat uit jongeren in programma’s voor beroepsintegratie.

Het resterende deel omvat diverse niet-werkende werkzoekenden, zoals personen van wie de uitkeringsrechten zijn verstreken. Bovendien staat ongeveer 35 procent van de totale werkloze bevolking ingeschreven bij het OCMW.

Stijgende trends

In vergelijking met het voorgaande jaar is het aantal werklozen met meer dan 5 procent gestegen. In september bereikte het werkloosheidscijfer, gedefinieerd als het percentage van de beroepsbevolking onder de 65 jaar dat op zoek is naar werk, 16,1 procent, het hoogste niveau sinds september 2020. (lv)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.