Bijna de helft van de defensie-uitgaven van België gaat naar eigen bedrijven


Key takeaways

  • Belgische bedrijven hebben tussen 2021 en 2026 bijna 47,2 procent van de totale militaire uitgaven van België binnengehaald.
  • Nationale entiteiten domineerden de standaard overheidsopdrachten en essentiële veiligheidsaankopen.
  • De gegevens weerleggen beweringen dat de regering Amerikaanse contracten voorrang geeft boven binnenlandse opties.

Binnenlandse bedrijven zijn de belangrijkste begunstigden van de Belgische militaire uitgaven. Volgens parlementaire gegevens die door minister van Defensie Theo Francken zijn verstrekt, ging bijna 47,2 procent van de totale investeringen tussen 2021 en medio 2026 naar Belgische entiteiten. Dat meldt La Libre.

Reageren op kritiek

Van de totale uitgaven van 24,183 miljard euro bleef ongeveer 11,416 miljard euro binnen de nationale economie. Opvallend is dat deze cijfers geen rekening houden met aanvullende economische bijdragen, zoals exploitatiekosten voor infrastructuur en militaire salarissen.

Deze statistieken dienen als weerlegging van politieke critici die beweren dat minister Francken Amerikaanse militaire contracten voorrang geeft boven Europese en binnenlandse opties. Door de uitgaven in te delen in drie verschillende soorten overheidsopdrachten, heeft de regering een uitgebreid overzicht gegeven van waar de middelen naartoe gaan.

Verenigde Staten op twee

De eerste categorie betreft aankopen op het gebied van ‘defensie en veiligheid’, met de nadruk op gevoelige infrastructuur, voertuigen en wapens. Deze sector was goed voor 18,890 miljard euro, waarvan België 37,4 procent (7,061 miljard) ontving.

De Verenigde Staten volgden met 17,1 procent, terwijl Luxemburg en Frankrijk elk ongeveer 15 procent voor hun rekening namen. Het hoge percentage voor Luxemburg wordt toegeschreven aan de aanwezigheid van het NAVO-agentschap voor ondersteuning en aankoop (NSPA). Dit agentschap faciliteert vaak contracten voor buitenlandse industrieën, waaronder die in de VS.

Essentiële veiligheidsbelangen

De tweede categorie betreft aankopen die verband houden met ‘essentiële veiligheidsbelangen’ volgens het EU-recht (artikel 346 van het VWEU), waardoor de standaardprocedure voor openbare aanbestedingen kan worden omzeild.

Van de 2,013 miljard euro die op dit gebied werd uitgegeven, ging een overweldigend aandeel van 79,7 procent — ongeveer 1,605 miljard euro — naar Belgische bedrijven, terwijl de rest naar Frankrijk ging.

Standaard overheidsopdrachten

Ten slotte bedroegen de standaard overheidsopdrachten voor niet-militaire diensten en uitrusting in totaal 3,280 miljard euro. Deze categorie vertoonde de sterkste nationale voorkeur, waarbij 83,8 procent (2,750 miljard euro) in eigen land werd geïnvesteerd. Gezamenlijk bevestigen deze drie stromen dat bijna de helft van het budget van het Belgische ministerie van Defensie voor de periode 2021–2026 de binnenlandse economie heeft ondersteund. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.