België overweegt verkoop van belang van 5,4 miljard euro in BNP Paribas


Key takeaways

  • België is van plan zijn belang van 5,4 miljard euro in BNP Paribas te verkopen.
  • De regering geeft prioriteit aan de afstoting van Belfius Bank alvorens andere activa van de hand te doen.
  • Politieke verdeeldheid en begrotingstekorten bemoeilijken de exitstrategie van de staat.

Binnen de Belgische regering groeit het momentum om haar aandelenbelang van 5,7 procent in BNP Paribas van de hand te doen. Deze stap maakt deel uit van een bredere strategie om bankaandelen te liquideren. Het gaat om aandelen die tijdens de financiële crisis van 2008 zijn verworven.

Op basis van de huidige marktkapitalisatie van de bank van ongeveer 95 miljard euro wordt het belang van de Belgische staat geschat op circa 5,4 miljard euro. Dat meldt de gespecialiseerde nieuwssite Bloomberg.

Interne druk

De interne druk om te verkopen neemt toe. Toch geven bronnen aan dat een transactie niet op korte termijn te verwachten is. De verkoop van deze activa houdt geen verband met de huidige budgetonderhandelingen, waarbij veel op het spel staat. In plaats daarvan is de regering van plan eerst andere desinvesteringen af te ronden.

Zo zijn ambtenaren momenteel op zoek naar bindende aanbiedingen om tegen het einde van het jaar een aandeel van 20 procent in Belfius Bank te verkopen, terwijl ze tegelijkertijd strategische verschuivingen voor de verzekeraar Ethias afwegen, zoals een fusie met Belfius of de afsplitsing van de IT-tak, Keyes.

Crisis van 2008

De betrokkenheid van de Belgische staat bij BNP Paribas begon tijdens de crisis van 2008. Toen nam het FranseBNP Paribas de bank Fortis, de belangrijkste financiële instelling van België, over na een door de staat geleide reddingsoperatie.

Sindsdien is de houding ten opzichte van staatseigendom veranderd. Minister van Financiën Jan Jambon heeft aangegeven dat het beheren van banken geen fundamentele taak van de staat is, en suggereert dat ‘niet-strategische’ activa moeten worden verkocht.

Bredere Europese trend

Deze trend is in heel Europa waarneembaar. Verschillende landen profiteren van de recente stijging van de aandelenkoersen van banken om posities af te stoten die zij al bijna twintig jaar in bezit hadden. Soortgelijke afstotingsinspanningen zijn waargenomen in Nederland met ABN Amro, in Duitsland met Commerzbank en in Italië met Banca Monte dei Paschi di Siena SpA.

Verdeelheid binnen de regering

Ondanks de bereidheid tot verkoop blijven er politieke hindernissen bestaan. De vijfpartijencoalitie onder leiding van premier Bart De Wever is vaak verdeeld over het beleid. Dat bemoeilijkt het bereiken van een consensus over de verkoop van BNP.

Tegelijkertijd worstelt de regering met het vinden van 10 miljard euro aan bezuinigingen tegen 2029 om de begrotingsinstabiliteit aan te pakken. De economische druk op België is duidelijk, aangezien het land vorig jaar met 5,2 procent van het bbp het hoogste begrotingstekort van de eurozone noteerde, een cijfer dat volgens de centrale bank tegen 2028 zal stijgen tot 5,7 procent.

Eerdere plannen

Hoewel er eerder voorstellen waren om de opbrengst van de verkoop van BNP te gebruiken voor de financiering van de nationale defensie in 2025, koos de regering ervoor om in plaats daarvan prioriteit te geven aan de verkoop van Belfius. Eind juni was de SFPIM nog steeds de op één na grootste aandeelhouder van BNP Paribas, na Blackrock. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.