Industriële productie EU stijgt terwijl productie in de eurozone stabiel blijft


Key takeaways

  • De industriële productie in de Europese Unie groeide in juni 2026 met 0,2 procent.
  • De consumenten- en energiesectoren waren de drijvende krachten achter de maandelijkse stijging.
  • Luxemburg kende de sterkste productiedaling.

Uit recente voorlopige gegevens van Eurostat blijkt dat de industriële productie in de eurozone in juni 2026 stabiel bleef, terwijl de bredere Europese Unie een bescheiden stijging van 0,2 procent ten opzichte van de voorgaande maand liet zien. Op jaarbasis bekeken stegen de productieniveaus in juni 2026 met 0,1 procent binnen de eurozone en met 0,6 procent in de hele EU ten opzichte van juni 2025.

Sectorale prestaties 

Bij analyse van de maandelijkse verschuivingen per sector kende de eurozone een aanzienlijke groei in niet-duurzame consumptiegoederen (+3 procent) en energie (+1,5 procent), hoewel dit werd tenietgedaan door dalingen in kapitaalgoederen (-1,4 procent) en intermediaire producten (-0,8 procent).

Evenzo kende de EU stijgingen bij niet-duurzame goederen (+2,5 procent) en energie (+1 procent), maar moest zij dalingen incasseren bij kapitaalgoederen (-0,9 procent) en intermediaire goederen (-0,7 procent).

Sterkste krimp in Luxemburg

Geografisch gezien gingen Denemarken en Kroatië aan kop met maandelijkse stijgingen van respectievelijk 5,4 procent en 5,2 procent, terwijl Luxemburg te maken kreeg met een scherpe krimp van 10,7 procent.

Jaarlijkse groeipatronen

Trends op jaarbasis laten een ander patroon zien. In de eurozone lieten energie, halffabricaten en kapitaalgoederen allemaal een lichte stijging zien, terwijl duurzame en niet-duurzame consumentenproducten met respectievelijk 2,5 procent en 0,5 procent daalden.

De EU vertoonde een meer wijdverspreide jaarlijkse groei in de sectoren halffabricaten, kapitaalgoederen en energie, hoewel de trend bij consumentengoederen neerwaarts bleef. Op nationaal niveau rapporteerden Litouwen en Denemarken de sterkste jaarlijkse groei, terwijl Luxemburg, Roemenië en Estland de grootste jaarlijkse productiedalingen kenden.

(at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.