Wereldeconomie blijft veerkrachtig ondanks AI-correctie en geopolitieke spanningen


Key takeaways

  • Het mondiale economische momentum blijft stabiel ondanks geopolitieke spanningen.
  • Er ontstaan regionale verschillen nu de groei in de Verenigde Staten en Europa sneller gaat dan de vertragende binnenlandse consumptie in China.
  • Correcties in AI-aandelen zorgen voor turbulentie op de aandelenmarkten, terwijl de rendementen op staatsobligaties stijgen.

Volgens het recentste financiële rapport Highlights van BLI – Banque de Luxembourg Investments blijft het mondiale economische momentum stabiel, ondanks escalerende geopolitieke spanningen en hoge energiekosten.

Tijdelijke factoren drukken officiële groeicijfers

Guy Wagner, Chief Investment Officer van het bedrijf, stelt dat de op jaarbasis berekende bbp-groei van 1,5 procent in het tweede kwartaal in de Verenigde Staten de werkelijke kracht van de economie onderschat.

Hij schrijft dit verschil toe aan tijdelijke factoren, zoals slinkende voorraden en een stijging van de import. De belangrijkste drijfveren achter de Amerikaanse groei waren toegenomen bedrijfsinvesteringen – die verder reikten dan de AI-sector – en een sterke stijging van de consumentenbestedingen, ondersteund door stimuleringsmaatregelen van de overheid en een herstel na het slechte weer in het eerste kwartaal.

Regionale verschillen

Ook de Europese groei overtrof de prognoses, met een kwartaalstijging van 0,4 procent van het bbp in de eurozone, ondersteund door vooruitgang in de vier grootste economieën.

Daarentegen vertraagde de groei in China tot een jaarlijks percentage van 4,3 procent als gevolg van stagnatie in de overheidsuitgaven, bedrijfsinvesteringen en binnenlandse consumptie; de groei was bijna volledig afhankelijk van de industriële productie en de export. Ook de Japanse economie is sterk afhankelijk van de export, die sterk is gestegen door de grote vraag naar AI-gerelateerde technologieën.

Inflatoire druk

De vooruitzichten voor de inflatie blijven onzeker, met name nu er opnieuw spanningen in het Midden-Oosten zijn ontstaan na een kortstondig akkoord tussen Iran en de VS.

Terwijl de inflatie in de VS in juni een opvallende daling liet zien van 4,2 procent naar 3,5 procent, kende de eurozone in juli een lichte stijging van de totale inflatie, van 2,8 procent naar 2,9 procent.

Monetair beleid en rentestabiliteit

Wat het monetaire beleid betreft, heeft de Europese Centrale Bank haar rentetarieven ongewijzigd gelaten. Ook de Amerikaanse Federal Reserve handhaafde haar streefbandbreedte van 3,5 procent tot 3,75 procent, hoewel dit besluit niet unaniem was, aangezien drie presidenten van regionale banken pleitten voor een verhoging met 25 basispunten. Beide instellingen blijven de cijfers nauwlettend volgen, waarbij de ECB de rente mogelijk zal verhogen als de energieprijzen zich niet stabiliseren.

Stijgende rendementen op staatsobligaties

Die monetaire onzekerheden, in combinatie met de geopolitieke instabiliteit rond Iran, hebben de rendementen op staatsobligaties omhoog gedreven. In de VS steeg de rente op 10-jarige staatsobligaties van 4,47 procent naar 4,74 procent, een trend die ook leidde tot rentestijgingen voor de benchmark 10-jarige obligaties in Spanje, Italië, Frankrijk en Duitsland.

Turbulentie op aandelenmarkten

De aandelenmarkten kenden in juli aanzienlijke turbulentie, ondanks minimale bewegingen in de belangrijkste indices. Beleggers begonnen vraagtekens te plaatsen bij de onmiddellijke winstgevendheid van enorme AI-uitgaven, vooral nu China goedkopere, zij het iets minder krachtige, concurrerende modellen op de markt brengt.

Dit leidde tot een scherpe correctie in halfgeleider- en AI-aandelen – waarbij de Amerikaanse halfgeleiderindex met 20 procent kelderde – terwijl voorheen genegeerde aandelen zich herstelden.

Over het geheel genomen daalde de MSCI All Country World Index Net Total Return met 0,6 procent in euro’s. De sectorprestaties waren gepolariseerd: de sectoren financiën, energie en discretionaire consumptie groeiden, terwijl technologie, industrie en nutsbedrijven dalingen kenden.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.