Federale begroting: Ook N-VA wil zich niet langer vastpinnen op deadline van 21 juli


Key takeaways

  • De federale regering moet 7 tot 11 miljard euro bezuinigen om te voldoen aan Europese voorschriften en wereldwijde investeerders tevreden te stellen.
  • Kabinetsleden zijn het oneens over de vraag of de deadline van 21 juli voor deze bezuinigingen realistisch is.

De federale regering staat voor een uitdagend begrotingsproces, waarbij nog eens 7 tot 10 miljard euro moet worden bezuinigd. Om te voldoen aan de Europese uitgavenvoorschriften is de regering van plan om vóór de nationale feestdag minstens 7 miljard euro aan besparingen te vinden.

Sommige deskundigen suggereren echter dat er ingrijpender maatregelen nodig zijn. Pierre Wunsch, hoofd van de Nationale Bank, gaf aan dat de uitgaven wellicht met ongeveer 11 miljard euro moeten worden teruggeschroefd om het vertrouwen van internationale investeerders te behouden.

Deadline

Naast discussie over het precieze gezochte bedrag is er ook twijfel over de haalbaarheid van de deadline van 21 juli.

Axel Ronse, fractieleider van de N-VA, verwierp de doelstelling van 21 juli expliciet bij Villa Politica, noemde deze onrealistisch en drong er bij de regering op aan om meer tijd te krijgen in plaats van zich aan een strikte datum te houden. Hoewel hij de begroting als een topprioriteit beschouwde, onthield hij zich van het noemen van een exact bezuinigingsbedrag. Ronse vergeleek de huidige financiële toestand van het land met een situatie op de bodem van de oceaan en sprak de wens uit dat er tegen het einde van de zittingsperiode verbetering zou zijn. Hij wees op buitensporige overheidsuitgaven, waarbij hij met name verspilling binnen de ziekenfondsen noemde, als het belangrijkste probleem.

Verzet tegen nieuwe vermogensbelastingen

Wat betreft het voorstel van Les Engagés om een vermogensbelasting voor miljonairs in te voeren, sprak Ronse zijn krachtige verzet uit. Hij stelde dat de belastingdruk in België al te hoog is en dat het aanpakken van vermogen contraproductief is, waarbij hij opmerkte dat een dergelijke maatregel ondernemers ertoe zou kunnen aanzetten het land te verlaten. Hij beweerde dat de regering haar mogelijkheden om middelen te werven via nieuwe belastingen heeft uitgeput en sloot zich aan bij het standpunt van de MR dat de focus moet verschuiven naar het terugdringen van de uitgaven.

Kwaliteit boven snelheid

Minister Vincent Van Peteghem sloot zich in het parlement bij deze standpunten aan en verklaarde dat hij zich niet zou vastleggen op de deadline van 21 juli. Hij benadrukte dat het bereiken van een akkoord van hoge kwaliteit belangrijker is dan zich haasten om een specifieke datum te halen.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.