Gen Z verdient in VK meer in beginnende inkomens dan millennials, maar zorgen over “verloren generatie” groeien


Key takeaways

  • In het Verenigd Koninkrijk verdient Gen Z in het begin van hun loopbaan aanzienlijk meer dan millennials destijds deden.
  • Verhogingen van het minimumloon zorgden voor de sterkste loongroei bij de laagste inkomens.

Uit nieuwe gegevens van de Resolution Foundation blijkt dat in het Verenigd Koninkrijk Gen Z in de beginjaren van hun loopbaan een financieel herstel doormaakt en meer verdient dan millennials op dezelfde leeftijd deden.

Mensen die tussen 1997 en 2012 zijn geboren, zien hun loon licht stijgen, wat een verschuiving markeert ten opzichte van de economische moeilijkheden waarmee de generatie vóór hen te kampen had.

Contrast in generatievermogen

Millennials, geboren tussen het begin van de jaren tachtig en het midden van de jaren negentig, waren de eerste leeftijdsgroep die een daling van het besteedbaar inkomen zag in vergelijking met hun voorgangers. Die neergang werd grotendeels toegeschreven aan de economische crisis van 2008 en een langdurige periode van stagnerende loongroei die hun start op de arbeidsmarkt belemmerde.

Charlie McCurdy, senior econoom bij de Resolution Foundation, merkte op dat hoewel algemeen werd gevreesd dat de economische stagnatie van de millennials ook voor Gen Z zou voortduren, de oudste leden van de jongere generatie juist een lichte loonsprong hebben meegemaakt.

Loongroei het sterkst bij laagste inkomens

Die groei is het duidelijkst zichtbaar bij de laagste inkomensgroepen. Dankzij verhogingen van het minimumloon sinds 2016 zag de onderste 10 procent hun reële loon tussen 2012 en 2025 met 36 procent stijgen.

Bovendien zagen werknemers van 22 tot 29 jaar met een mediaanloon hun uurloon met 15 procent stijgen, waarmee ze beter presteerden dan zowel de algemene beroepsbevolking (11 procent) als de dertigers (4 procent).

Economische stabiliteit

Ondanks die vooruitgang waarschuwt het rapport dat die positieve trend kwetsbaar is. Economische instabiliteit als gevolg van conflicten in het Midden-Oosten, in combinatie met stijgende kosten en een vertragende groei, dreigt de reële lonen weer omlaag te drukken.

Risico op “verloren generatie” onder jongeren

Het onderzoek wijst ook op een kritiek maatschappelijk probleem: het stijgende aantal “NEET’s” – jongeren van 16 tot 24 jaar die geen onderwijs volgen, geen baan hebben en geen opleiding volgen. Met momenteel ongeveer 1 miljoen mensen in die categorie waarschuwde Alan Milburn, voormalig Brits minister, dat dit aantal zonder overheidsingrijpen zou kunnen oplopen tot 1,25 miljoen tegen het begin van de jaren 2030.

De Resolution Foundation benadrukte dat voor velen in Gen Z de professionele ontwikkeling nog nooit is begonnen, en drong er bij de regering op aan prioriteit te geven aan de NEET-crisis om het ontstaan van een “verloren generatie” te voorkomen.

(at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.