Functionarissen in Rusland waarschuwen Poetin dat militaire uitgaven onhoudbaar zijn


Key takeaways

  • Kremlinfunctionarissen waarschuwen dat onhoudbare militaire uitgaven de financiële stabiliteit van Rusland bedreigen.
  • Rivaliserende adviseurs stellen dat het omleiden van civiele middelen noodzakelijk is om een totale economische ineenstorting te voorkomen.
  • Slinkende reserves en een groeiend begrotingstekort duwen het land in de richting van een recessie.

Er zijn interne spanningen ontstaan binnen het Kremlin met betrekking tot de financiële stabiliteit van Rusland, nu hooggeplaatste figuren van de centrale bank en het ministerie van Financiën president Poetin waarschuwen dat de militaire uitgaven onhoudbaar worden. Volgens gelekte gegevens en bronnen die door Bloomberg worden aangehaald, hebben de functionarissen aangedrongen op een verlaging van de defensiebegrotingen om te voorkomen dat het nationale tekort kritieke niveaus bereikt.

Verdeelde strategische prioriteiten

Dat standpunt wordt echter niet door iedereen gedeeld. Een groep adviseurs houdt vol dat de strategische doelstellingen in Oekraïne koste wat het kost moeten worden bereikt, en stelt voor dat er meer middelen moeten worden onttrokken aan de algemene bevolking. De voorstanders stellen dat de Russische economie inmiddels zo verweven is met het militair-industriële complex dat bezuinigingen op defensie een bredere economische ineenstorting zouden kunnen veroorzaken.

De spanning bereikte een hoogtepunt toen Poetin financiële specialisten opdroeg bezuinigingen te identificeren, terwijl de defensie-uitgaven specifiek beschermd moesten blijven. Ondanks de uiteenlopende standpunten benadrukken bronnen dat de uiteindelijke beslissing uitsluitend bij de president ligt.

Afnemende begrotingscapaciteit

Indicatoren wijzen erop dat het vermogen van Rusland om de enorme oorlogskosten op te vangen afneemt. Officiële gegevens tonen aan dat het land op de rand van een recessie staat, met een verwachte bbp-groei van slechts 0,4 procent. Het begrotingstekort is aanzienlijk toegenomen; in de eerste vier maanden van het jaar waren de uitgaven 5,9 biljoen roebel (ongeveer 70 miljard euro) hoger dan de inkomsten, een bedrag dat het totale verwachte tekort voor 2025 al overtreft.

Hoewel de wereldwijde olieprijzen zijn gestegen als gevolg van de spanningen in Iran, biedt dit slechts minimale verlichting. Om de Russische economie een betekenisvolle impuls te geven, moet de olieprijs minstens een jaar boven de 100 dollar blijven. Bovendien heeft Oekraïne deze inkomsten actief ondermijnd door de Russische olie-infrastructuur aan te vallen.

Waarschuwingen voor eindige reserves

De urgentie van de situatie werd onderstreept door de Russische minister van Financiën, die onlangs opmerkte dat de reserves van het land eindig zijn en waarschuwde dat een kwetsbare financiële situatie onaanvaardbaar is gezien de huidige mondiale instabiliteit. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.