Premier De Wever duidelijk: er wordt niet bespaard op defensie in België


Key takeaways

  • Premier Bart De Wever weigert te bezuinigen op het nationale defensiebudget.
  • De Wever reageert daarmee op uitspraken van cd&v-voorzitter Sammy Mahdi.
  • België moet de uitgaven op 2 procent van het bbp houden om aan de NAVO-verplichtingen te voldoen.

Premier Bart De Wever heeft elk voorstel om het nationale defensiebudget te verlagen resoluut van de hand gewezen.

Sammy Mahdi

In een recent gesprek met VTM benadrukte de premier dat België zich moet houden aan de NAVO-norm om 2 procent van het bbp aan defensie te besteden. Hij verwierp het idee dat er in deze sector aanzienlijke besparingen mogelijk zouden zijn, en stelde dat een dergelijke visie voorbijgaat aan de huidige realiteit van de mondiale geopolitiek.

Dit standpunt is een reactie op een voorstel van Sammy Mahdi, de voorzitter van de CD&V. In een artikel in De Morgen stelde Mahdi voor dat de regering de uitgaven tijdelijk zou kunnen verlagen tot 1,8 procent van het bbp om het verwachte begrotingstekort, dat naar schatting tussen de 5 en 7 miljard euro bedraagt, te helpen terugdringen.

NAVO-norm

De Wever wierp hiertegen echter tegen door het publiek te herinneren aan de verplichtingen van België ten opzichte van zijn bondgenoten. Hij wees erop dat België, zelfs als het de doelstelling van 2 procent haalt, nog steeds tot de landen behoort die het minst bijdragen aan het bondgenootschap. Naast veiligheid benadrukte de premier dat het NAVO-lidmaatschap de binnenlandse werkgelegenheid ondersteunt en de nationale veiligheid waarborgt.

Op weg naar een definitief akkoord

Terwijl de regering ernaar streeft om tegen 21 juli een begrotingsakkoord te sluiten, bevestigde De Wever dat hij hierover overleg voert met zijn vicepremiers. Hij sprak de verwachting uit dat alle betrokken partijen de financiële onderhandelingen met een serieuze en constructieve instelling zullen benaderen.

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.