Gouverneur centrale bank Letland ziet geen directe noodzaak om de rente te verhogen


Key takeaways

  • Mārtiņš Kazāks, gouverneur van de centrale bank van Letland en lid van de Raad van Bestuur van de ECB, ziet geen directe druk om de rente te verhogen vanaf het huidige niveau van 2 procent.
  • Ondanks de geopolitieke onzekerheid blijven de inflatieverwachtingen in Europa onder controle.
  • De ECB neemt een afwachtende houding aan en behoudt de flexibiliteit om indien nodig daadkrachtig op te treden.

Een vooraanstaande functionaris van de Europese Centrale Bank (ECB) is van mening dat er geen onmiddellijke druk is om de rente te verhogen. Kazāks verklaarde dat de huidige economische cijfers geen onmiddellijke renteverhoging vanaf het huidige niveau van 2 procent noodzakelijk maken.

Inflatie onder controle

Ondanks de aanhoudende geopolitieke onzekerheid als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten benadrukte Kazāks in een gesprek met de Financial Times dat de inflatieverwachtingen onder controle zijn. Hij wees op de beperkte impact van hogere energieprijzen op de bredere economie en op de daling van de olieprijzen ten opzichte van hun piek na de oorlog in Iran. De Europese gasprijzen blijven aanzienlijk lager dan in 2022, wat de bezorgdheid verder vermindert.

Kazāks onderstreepte de afgewogen aanpak van de ECB en onderstreepte het vermogen van de ECB om meer informatie te verzamelen alvorens een besluit te nemen. Hij schreef die flexibiliteit toe aan de doortastende maatregelen die in 2022 zijn genomen om de eerdere inflatiepiek in Europa aan te pakken. Hoewel hij zei dat de ECB bereid is om indien nodig op te treden, herhaalde Kazāks hun huidige standpunt van afwachtend toezicht.

Marktverwachtingen

De markt verwacht momenteel twee renteverhogingen van 25 basispunten tegen het einde van het jaar, waardoor de beleidsrente op 2,5 procent uitkomt. De kans op een onmiddellijke renteverhoging op 30 april wordt echter als laag beschouwd; handelaren schatten de kans hierop op slechts 15 procent. Eerdere voorspellingen suggereerden tot drie verhogingen van 25 basispunten tegen het einde van het jaar.

Hij wees op het vermogen van de ECB om een neutrale houding ten aanzien van de rente te handhaven, waarbij de economische groei noch wordt gestimuleerd, noch wordt belemmerd. Kazāks zette de sterke staat van dienst van de centrale bank in verf en zei dat zij de inflatiedoelstelling van 2 procent al ongeveer een jaar haalt. Dat, zo betoogde hij, versterkt de geloofwaardigheid van de ECB en stelt haar in staat een voorzichtige aanpak te hanteren terwijl zij de ontwikkelingen in de gaten houdt.

Snelle renteverhogingen tijdens vorige energiecrisis

Hoewel hij pleitte voor een afgewogen reactie, benadrukte Kazāks dat de ECB in 2022 heeft laten zien dat zij in staat is tot daadkrachtig optreden. Hij herinnerde aan de snelle reeks van tien renteverhogingen tussen juli 2022 en september 2023, waardoor de rente effectief werd verhoogd van -0,5 procent naar 4 procent.

ECB-voorzitter Christine Lagarde sloot zich deze week bij die visie aan en bagatelliseerde de kans op een renteverhoging deze maand. Ze benadrukte dat er meer informatie nodig is over de duur en de omvang van de impact van het conflict in het Midden-Oosten op de wereldeconomie, voordat er concrete monetaire beleidsbeslissingen kunnen worden genomen. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.