Key takeaways
- De Duitse regering wil snel de geplande 90 miljard euro aan hulp voor Oekraïne vrijmaken na de verkiezingsnederlaag van Viktor Orbán in Hongarije.
- Deze cruciale lening is eerder geblokkeerd door het verzet van Orbán, dat voortkwam uit een geschil over de Druzhba-pijpleiding.
- Verwacht wordt dat de nieuwe Hongaarse leiders een meer meewerkende houding zullen aannemen en de fondsen zullen vrijgeven, waardoor de herstelinspanningen van Oekraïne mogelijk worden.
De Duitse regering werkt eraan om de vrijgave van 90 miljard euro aan hulp voor Oekraïne te bespoedigen na de verkiezingsnederlaag van Viktor Orbán in Hongarije. Een woordvoerder van de Duitse regering verklaarde dat men uitgaat van een snelle vorming van een nieuwe Hongaarse regering en verwacht dat de middelen “zeer snel” zullen worden vrijgegeven, mocht deze nieuwe regering een coöperatieve houding aannemen.
Cruciale middelen voor herstel
Deze lening van 90 miljard euro, die eerder was geblokkeerd door het verzet van Orbán, is cruciaal voor de herstelinspanningen van Oekraïne. Orbáns verzet kwam deels voort uit een geschil over de door de oorlog beschadigde Druzhba-pijpleiding, die Russische olie door Hongarije transporteert.
Hongarije verandert van standpunt
Met de overwinning van Péter Magyar en zijn oppositiepartij Tisza verwacht de EU echter een verschuiving in het standpunt van Hongarije en een snelle overeenkomst over financiële steun aan Oekraïne. Deze machtswisseling volgt op een besluit van de Europese Raad in december 2025 om 90 miljard euro toe te wijzen aan Oekraïne voor de periode 2026-2027.
Tijdens de EU-top in Brussel op 19 maart blokkeerde Hongarije de toewijzing van deze middelen, met als reden de stopzetting van de doorvoer van Russische olie via de Druzhba-pijpleiding.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

