Polen verlaagt btw op brandstof als reactie op oorlog in Midden-Oosten


Key takeaways

  • De Poolse premier Donald Tusk heeft maatregelen genomen om de stijgende brandstofprijzen tegen te gaan, waaronder een verlaging van de btw op brandstof van 23 procent naar 8 procent.
  • Die maatregelen zijn bedoeld om de brandstofprijzen met maximaal 1,20 złoty per liter (0,28 euro per liter) te verlagen.
  • Wereldwijde schommelingen in de olieprijs, grotendeels als gevolg van geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten, blijven van invloed op de uiteindelijke prijzen aan de pomp in Polen en wereldwijd.

De Poolse premier, Donald Tusk, heeft een reeks maatregelen aangekondigd om de stijgende brandstofprijzen tegen te gaan die zijn veroorzaakt door het conflict in de Golfregio. Deze maatregelen omvatten een aanzienlijke verlaging van de btw op brandstof van 23 procent naar 8 procent, samen met een verlaging van de accijns tot het minimum dat is toegestaan volgens de regelgeving van de Europese Unie.

Gerichte steunmaatregelen

Om de prijsstijgingen verder te temperen, is de regering van plan maximumprijzen voor brandstof in te voeren, waarmee een mogelijke daling van maximaal 1,20 złoty per liter (0,28 euro per liter) wordt verwacht. Er zijn specifieke verlagingen van de accijns gepland: 29 grosze per liter (zo’n 7 eurocent per liter) voor benzine en 28 grosze (zo’n 7 eurocent) voor diesel. De minister van Energie zal verantwoordelijk zijn voor het vaststellen van de dagelijkse maximumprijzen voor brandstof.

De wereldwijde energiemarkt verkeert in een staat van onrust sinds het begin van de militaire acties eind februari, wat heeft geleid tot een sterke stijging van de olieprijzen tot wel 120 dollar per vat. Die prijsstijging heeft een domino-effect gehad, waardoor de brandstofkosten wereldwijd aanzienlijk zijn gestegen. In Polen zijn de dieselprijzen met ongeveer 28 procent gestegen en die van benzine met meer dan 17 procent ten opzichte van het niveau van vóór het conflict.

Verwachte prijsdalingen

Volgens wnp.pl, een vooraanstaande economische website gespecialiseerd in de energiesector, zullen de btw-verlagingen alleen al de verkoopprijs van een liter diesel naar verwachting verlagen van 8,69 złoty (2,03 euro) naar 7,63 złoty (1,78 euro). Evenzo zal de prijs van standaardbenzine (95) naar verwachting dalen van 7,14 złoty (1,67 euro) naar 6,27 złoty (1,46 euro) per liter. De verlaging van de accijns zal bijdragen aan een extra daling van 15 grosze (ongeveer 1,5 eurocent) per liter voor diesel en 16 grosze (ongeveer 1,5 eurocent) voor benzine.

De uiteindelijke prijzen aan de pomp blijven echter onderhevig aan schommelingen in de wereldwijde prijzen voor ruwe olie, die momenteel hoog en volatiel zijn als gevolg van het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

Geopolitieke spanningen

Een belangrijke factor die heeft bijgedragen aan de recente prijsstijging is het stilleggen van duizenden tankers in de Golf als gevolg van een effectieve blokkade die door Iran is opgelegd. Iraanse troepen hebben zich gericht op schepen die de Straat van Hormuz doorkruisen, een cruciale scheepvaartroute die de Perzische Golf verbindt met de Golf van Oman en de Arabische Zee. Deze zeestraat verwerkt ongeveer 20 procent van de wereldwijde olievoorziening, en de sluiting ervan heeft opwaartse druk op de prijzen uitgeoefend.

Recente inspanningen van de Verenigde Staten en andere landen om de waterweg te heropenen hebben voor optimisme gezorgd, maar analisten waarschuwen dat het, zelfs als de Straat van Hormuz weer normaal functioneert, tijd zal kosten voordat de wereldwijde energiemarkt zich stabiliseert. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.