Key takeaways
- De investering van 107 miljard dollar (ongeveer 92,7 miljard euro) in lng-infrastructuur in Zuid-Azië loopt door geopolitieke instabiliteit en prijsvolatiliteit grote risico’s.
- Ondanks het verwachte lng-overaanbod hebben Zuid-Aziatische landen moeite met het opstarten van projecten, wat hun kwetsbaarheid voor prijsfluctuaties toont.
- Zonne-energie biedt Zuid-Azië een duurzamer alternatief voor geïmporteerd gas.
De ambitieuze plannen van Zuid-Azië om miljarden dollars te investeren in infrastructuur voor vloeibaar aardgas (lng) worden geconfronteerd met aanzienlijke economische en energiezekerheidsrisico’s in de nasleep van het recente conflict in het Midden-Oosten. Volgens de Asia Gas Tracker van Global Energy Monitor, die gasinfrastructuurprojecten in Oost-Azië, Zuid-Azië en Zuidoost-Azië bijhoudt, is er in de regio ongeveer 107 miljard dollar (ongeveer 92,7 miljard euro) geïnvesteerd in voorgestelde of lopende lng-terminals en -pijpleidingen. Offshore Energy bespreekt de plannen.
Uitdagingen middenin volatiliteit
Deze enorme investering komt op een moment dat de wereldwijde energiemarkten te maken hebben met prijsvolatiliteit als gevolg van verstoringen in de scheepvaartroutes door de Straat van Hormuz, wat de kwetsbaarheid van lng-importeurs benadrukt. Ondanks het verwachte overaanbod aan lng in de komende jaren, aangewakkerd door de toegenomen productie uit de Verenigde Staten en Qatar, zouden Zuid-Aziatische landen zoals India, Bangladesh en Pakistan voor uitdagingen kunnen komen te staan bij het realiseren van hun lng-ambities.
Historisch gezien hebben deze landen moeite gehad om lng-projecten van de grond te krijgen, waarbij ze twee tot drie keer meer importcapaciteit hebben geannuleerd of opgeschort dan ze de afgelopen tien jaar daadwerkelijk hebben ontwikkeld. Dit patroon weerspiegelt de gevoeligheid van deze economieën voor fluctuerende lng-prijzen.
Hernieuwbare alternatieven winnen aan momentum
De recente energieschok verduidelijkt nog maar eens de kwetsbaarheid van een sterke afhankelijkheid van geïmporteerd gas. Hoewel lng in een evenwichtige markt direct beschikbaar lijkt, kunnen verstoringen zoals die in maart 2026 de prijzen snel doen stijgen en de toegang voor importafhankelijke landen beperken. Tegelijkertijd winnen hernieuwbare energiebronnen aan populariteit in heel Zuid-Azië. Zo is de opwekking van zonne-energie in Pakistan de afgelopen drie jaar meer dan verdrievoudigd en zal India naar verwachting in 2030 meer dan 40 procent van zijn elektriciteitsbehoefte met hernieuwbare energiebronnen dekken.
Het succes of falen van deze infrastructuurprojecten zal een ingrijpende invloed hebben op het toekomstige energielandschap van Zuid-Azië. India heeft bijvoorbeeld de op één na en op twee na grootste geplande uitbreidingen van lng-terminals en pijpleidingen ter wereld. Bangladesh en Pakistan streven ernaar hun bestaande lng-importcapaciteit te verdubbelen, waardoor ze tot de vijftien grootste ontwikkelaars van gaspijpleidingen wereldwijd behoren.
Duurzame alternatieven
Deskundigen waarschuwen dat een sterke afhankelijkheid van geïmporteerd lng inherente risico’s met zich meebrengt. Zelfs in een scenario met een overvloedig aanbod moeten Zuid-Aziatische importeurs zich bewust blijven van de beperkingen van lng. De toenemende toepassing van hernieuwbare energie en andere schone technologieën biedt een duurzamer en concurrerender pad voor deze economieën. (jv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

