Key takeaways
- De centrale bank van de Republiek Turkije heeft haar cyclus van renteverlagingen onderbroken en houdt de beleidsrente op 37 procent.
- Geopolitieke onzekerheid, afnemende risicobereidheid wereldwijd en stijgende energieprijzen hebben invloed gehad op het besluit om de renteverlagingen stop te zetten.
- De CBRT blijft zich inzetten voor prijsstabiliteit en zal het monetaire beleid aanpassen op basis van inflatiecijfers.
Het monetaire beleidscomité van de Centrale Bank van de Republiek Turkije heeft het verwachte besluit genomen om de beleidsrente op 37 procent te handhaven. Hiermee komt een einde aan een cyclus van negen maanden van renteverlagingen.
Redenen voor rentepauze
De commissie noemde toenemende onzekerheden als gevolg van geopolitieke ontwikkelingen, een afname van de mondiale risicobereidheid en stijgende energieprijzen als redenen voor de pauze. In zijn verklaring stelde de CBRT het belang van een strak monetair beleid om de mogelijke impact van deze factoren op de inflatie te temperen. De bank beloofde de situatie nauwlettend te volgen en haar beleid daarop aan te passen.
Toewijding aan prijsstabiliteit
Het comité herhaalde zijn toewijding aan het bereiken van prijsstabiliteit en schetste zijn datagestuurde benadering van besluitvorming. Monetaire beleidsbeslissingen zullen per vergadering worden genomen, met de nadruk op de inflatievooruitzichten en een voorzichtige aanpak.
De CBRT erkende de mogelijkheid van een verdere verkrapping van het monetaire beleid als de inflatieverwachtingen aanzienlijk verslechteren. Bovendien verklaarde de bank zich bereid om macroprudentiële maatregelen te nemen om het monetaire transmissiemechanisme te ondersteunen en de liquiditeitsomstandigheden effectief te beheren.
Marktverwachtingen
Voorafgaand aan het besluit verwachtten economen grotendeels dat de rente ongewijzigd zou blijven, waarbij de recente geopolitieke spanningen en de stijging van de olieprijzen van invloed waren op de verwachtingen. Tijdens de vergadering in januari werd de beleidsrente met honderd basispunten verlaagd tot 37 procent. De volgende vergadering van het Monetair Beleidscomité is gepland op 22 april 2026.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

