Zwitserland snoeit in bestelling F-35-straaljagers


Key takeaways

  • Zwitserland zal ongeveer 30 F-35-straaljagers aanschaffen, een vermindering ten opzichte van de oorspronkelijke 36 vanwege een prijsgeschil met de Verenigde Staten.
  • Om de vertraagde levering van het Patriot-luchtverdedigingssysteem te compenseren, onderzoekt Zwitserland de mogelijkheid van een aanvullend systeem van Europese makelij.
  • Een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting, die nog moet worden goedgekeurd, zal de defensieaankopen van Zwitserland financieren.

Zwitserland heeft zijn plan om Lockheed Martin F-35-straaljagers aan te schaffen herzien en kiest nu voor ongeveer 30 vliegtuigen in plaats van de aanvankelijk voorgestelde 36. Die beslissing vloeit voort uit een meningsverschil met de Verenigde Staten over de uiteindelijke prijs.

Zwitserland wilde de straaljagers aanschaffen binnen een budget van 6 miljard frank (6,65 miljard euro), maar de VS streefden naar een hoger bedrag. De Zwitserse regering houdt vast aan de limiet van 6 miljard frank, waardoor het aantal aangeschafte F-35A-vliegtuigen wordt verminderd.

Onderzoek naar aanvullende luchtverdediging

Bovendien is Zwitserland van plan door te gaan met de bestelling van vijf Patriot-luchtverdedigingssystemen, maar onderzoekt het de mogelijkheid om een aanvullend systeem toe te voegen.

Die stap is ingegeven door een aanzienlijke vertraging in de levering van de Patriot, die naar schatting 4 tot 5 jaar zal bedragen, omdat de VS voorrang geven aan leveringen aan Oekraïne. Om de afhankelijkheid van één leverancier en één land te verminderen, geeft de Zwitserse regering de voorkeur aan een in Europa geproduceerd luchtverdedigingssysteem voor de aanvullende aankoop.

Financiering van defensieaankopen

Om de defensieaankopen te financieren, is de Zwitserse regering van plan om een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting door te voeren, onder voorbehoud van goedkeuring door de kiezers.

Een referendum over de voorgestelde belastingverhoging is gepland voor de zomer van volgend jaar. Als de kiezers de wijziging steunen, zou de omzetbelasting vanaf 1 januari 2028 kunnen stijgen. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.