Key takeaways
- In 2025 zijn er wereldwijd 129 journalisten en mediawerkers om het leven gekomen. Meer dan twee derde van hen kwam om door aanvallen van het Israëlische leger.
- Aanvallen met drones hebben ook steeds vaker dodelijke gevolgen. In 2025 registreerde het CPJ 39 aanvallen met drones tegen journalisten.
- In 2025 zaten er wereldwijd 330 journalisten in de gevangenis, een lichte daling ten opzichte van 2024 toen er 384 in de gevangenis zaten.
In 2025 zijn wereldwijd 129 journalisten en mediawerkers om het leven gekomen. Dat is het hoogste aantal ooit sinds het Comité voor Bescherming van Journalisten (CPJ) meer dan dertig jaar geleden begon met tellingen uit te voeren. Het is een tweede keer op rij dat het record is verbroken. In 2024 kwamen 122 reporters om het leven. Volgens het CPJ zijn deze moorden een schending van het internationaal humanitair recht, dat journalisten als burgers beschouwt en ook expliciet verbiedt om hen doelbewust aan te vallen.
Israël
Meer dan twee derde van de slachtoffers is gestorven tijdens aanvallen van het Israëlische leger, in totaal zo’n 86 reporters. De grote meerderheid van hen waren Palestijnen die verslag deden vanuit de Gazastrook. Volgens het Israëlische leger worden journalisten niet bewust als doelwit geviseerd.
De CEO van het CPJ Jodie Ginsberg waarschuwt dat reporters steeds kwetsbaarder worden door de aanhoudende cultuur van straffeloosheid. In veel gevallen zijn er weinig transparante onderzoeken naar de dood van de journalisten. Ook is er tot nu toe nog niemand verantwoordelijk gehouden voor de sterfgevallen rond 2025.
Drones
Opvallend is de toename van het aantal aanvallen met drones tegen journalisten. Die hebben ook steeds vaker dodelijke gevolgen. Volgens het CPJ-rapport zijn er in 2025 in totaal 39 drone-gerelateerde incidenten gedocumenteerd. Waaronder 28 sterfgevallen door Israël in Gaza en vijf door de Rapid Support Forces (RSF) in Soedan. In Oekraïne werden vier journalisten gedood door Russische militaire drones.
“Journalisten worden in recordaantallen gedood, in een tijd waarin de toegang tot informatie belangrijker is dan ooit”, vertelt Ginsberg. Volgens haar moet er veel meer gebeuren om deze moorden te voorkomen en de daders te straffen. Ze voegt eraan toe dat we allemaal gevaar lopen wanneer reporters vermoord worden omdat het het nieuws brengen.
Gevangenis
Wereldwijd waren er in 2025 330 journalisten opgesloten in de gevangenis, een historisch hoog cijfer. Toch is het een lichte daling met het recordjaar 2024, toen 384 reporters gevangen zaten.
China blijft met 50 opgesloten journalisten voor het derde jaar op rij het land met de meeste journalisten in de gevangenis. Myanmar en Israël volgen met elk respectievelijk 30 en 29 opgesloten reporters. Een nieuwkomer in de top tien is Azerbaijan. Bijna een derde van de journalisten die in 2025 opgesloten zaten meldde mishandeling in detentie, zo’n 20 procent sprak ook over foltering of zware mishandeling.
Vele landen vervolgen reporters op basis van zogenaamde “anti-staat”-aanklachten, zoals terrorisme of het aannemen van buitenlandse financiering. India en Tunesië hebben ook nieuwe juridische gronden gecreëerd om journalisten gevangen te zetten op basis van beschuldigingen van belastingontduiking, laster of schending van de veiligheid. (ev)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

