Nederlandse regering zal niet extra investeren in gezondheid van vrouwen


Key takeaways

  • De Nederlandse regering ligt onder vuur omdat ze directe financiering voor initiatieven op het gebied van de gezondheid van vrouwen uitstelt tot 2030.
  • Critici stellen dat het verschuiven van de financiële verantwoordelijkheid naar verzekeringsmaatschappijen en werkgevers voorbijgaat aan de kern van het probleem, namelijk het aanpakken van genderongelijkheid in de gezondheidszorg.

De Nederlandse regering, onder leiding van waarnemend staatssecretaris voor Preventie Judith Tielen, ligt onder vuur. Zij doen geen onmiddellijk financiële toezeggingen voor initiatieven op het gebied van de gezondheid van vrouwen. Hoewel Tielen erkent dat er verbeteringen nodig zijn, pleit zij tegen directe financiering door het kabinet vóór 2030. Ze suggereert dat andere partijen, zoals verzekeringsmaatschappijen en werkgevers, een groter deel van de verantwoordelijkheid op zich moeten nemen.

Verantwoordelijkheid

Het standpunt leidde tot afkeuring van verschillende politieke partijen tijdens een parlementair debat over de gezondheid van vrouwen. Critici wijzen op tekortkomingen in de Nationale Strategie voor de Gezondheid van Vrouwen van vorig jaar. Ze betreuren de afwezigheid van innovatieve benaderingen en aanvullende financiering. Daarbij stellen ze ook dat het verschuiven van de financiële lasten naar externe entiteiten een ontwijking van het probleem was in plaats van een oplossing.

Het debat bracht de bezorgdheid over aanhoudende genderongelijkheid in de gezondheidszorg aan het licht. Vrouwen krijgen vaker te maken met vertraagde of onjuiste diagnoses dan mannen. Ondanks hun langere levensduur leven vrouwen minder jaren in goede gezondheid. Het gevolg van historische vooroordelen in medisch onderzoek, dat zich vooral op mannelijke proefpersonen richt.

Debat

Het debat onstond in de Tweede Kamer nadat veel leden van het parlement argumenteerden dat vrouwen moesten worden ingelicht over het feit of ze dicht borstweefsel hebben of niet. De staatssecretaris Tielen vindt echter dat vrouwen daar niet over mogen worden ingelicht aangezien er een gebrek is aan geschikte vervolgonderzoeken. MRI-scans die effectief zijn bij het onderzoeken van dicht borstweefsel, zullen pas tegen 2030 worden opgenomen in het nationale borskankerscreeningprogramma.

Dicht borstweefsel zorgt ervoor dat het moeilijker is om tumoren op te sporen met een mammogram. Daarnaast hebben vrouwen met extreem dicht borstweefsel ook een verhoogde kans op borstkanker.

Het standpunt van Tielen zorgde voor verontwaardiging bij de parlementsleden. Zij zagen parallellen met eerdere argumenten tegen het informeren van vrouwen hiervan. Haar voorganger, Vincent Karremans, zei dat vrouwen beter af waren wanneer ze het niet wisten, omdat ze er misschien niet mee zouden kunnen omgaan. De parlementsleden zelf argumenteren dat vrouwen zelf wel perfect in staat zijn om hiermee om te gaan.

Oproep tot verandering

Ondanks oproepen van verschillende parlementsleden om de evaluatie van de borstweefseldichtheid op te nemen in het nationale screeningprogramma, blijft Tielen niet overtuigd. Het debat zal waarschijnlijk leiden tot een motie die brede steun krijgt en aandringt op een beleidswijziging.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.