Key takeaways
- Door de strengere migratieregels in Rusland is de buitenlandse bevolking sinds januari 2025 met 10 procent gedaald.
- De nieuwe regels schrijven voor dat buitenlandse kinderen die naar school gaan de Russische taal moeten beheersen en legaal in het land moeten verblijven, wat heeft bijgedragen aan een daling van hun aantal met 25 procent.
- Daarnaast legt een “register van gecontroleerde personen” strenge beperkingen op aan buitenlanders die voor uitzetting in aanmerking komen.
Rusland heeft een aanzienlijke daling van zijn buitenlandse bevolking gezien. Het aantal buitenlanders dat momenteel in het land verblijft, bedraagt 5,7 miljoen. Volgens Alexander Perezhogin, hoofd analyse bij de migratiedienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, is dit een daling ten opzichte van 6,3 miljoen een jaar geleden.
Buitenlandse kinderen
Perezhogin benadrukte dat een groot deel van de daling te wijten is aan een afname van 25 procent van het aantal buitenlandse kinderen in Rusland.
Dit volgt op nieuwe regels die vorig jaar zijn ingevoerd. Die regels verplichten buitenlandse kinderen de Russische taal te beheersen en een bewijs van legaal verblijf te kunnen voorleggen om naar school te mogen gaan. Irina Volk, woordvoerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarschuwde deze week dat buitenlanders die de regels overtreden het risico lopen te worden uitgezet.
Strenger toezicht
Het toezicht van de staat op migrantengezinnen is verder aangescherpt door een wet die woensdag van kracht is geworden. Die wet geeft onderwijsautoriteiten toestemming om gegevens over buitenlandse kinderen rechtstreeks aan het ministerie van Binnenlandse Zaken te verstrekken.
Een andere factor is de invoering vorig jaar van een “register van gecontroleerde personen”. Anna Minushkina, hoofd van het advocatenkantoor Minushkina & Partners, legt uit dat dit register buitenlanders identificeert die het risico lopen te worden uitgezet en strenge beperkingen oplegt. Hieronder vallen verboden op autorijden, trouwen, reizen binnen Rusland en het openen van bankrekeningen, evenals een limiet van 30.000 roebel (332,44 euro) per maand, waardoor het overmaken van geld naar het buitenland in de praktijk wordt belemmerd.
Antimigrantensentiment neemt toe
De escalatie van anti-migrantensentiment in Rusland houdt verband met de massale schietpartij in het Crocus City Hall in Moskou in maart 2024, waarbij verschillende verdachte schutters uit Centraal-Azië werden aangehouden. Als gevolg daarvan heeft Rusland in 2024 meer dan 80.000 buitenlanders uitgezet, bijna het dubbele van het aantal dat in 2023 werd uitgezet (44.200). (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

