Key takeaways
- De twaalf rijkste personen ter wereld bezitten meer vermogen dan de armste helft van de wereldbevolking.
- De rijkdom van miljardairs groeit drie keer sneller dan gemiddeld, waardoor de wereldwijde ongelijkheid verder toeneemt.
- Oxfam roept op tot hogere belastingen voor miljardairs om de negatieve gevolgen van extreme vermogensconcentratie voor de democratie te verzachten.
Volgens een nieuw rapport van Oxfam neemt de rijkdom van miljardairs snel toe. Sinds 2020 is hun gezamenlijke vermogen, gecorrigeerd voor inflatie, met meer dan 80 procent gestegen. Dit betekent dat de twaalf rijkste mensen ter wereld nu meer bezitten dan de armste helft van de wereldbevolking.
Duizelingwekkende groei
Uit de analyse van Oxfam, die aan het begin van het World Economic Forum in Davos werd gepubliceerd, blijkt dat ongeveer 3.000 miljardairs wereldwijd vorig jaar maar liefst 18,3 biljoen dollar (15,7 biljoen euro) aan activa beheerden. Dit is een stijging van ongeveer 16 procent ten opzichte van het voorgaande jaar – drie keer sneller dan het gemiddelde groeipercentage in voorgaande jaren.
Deze concentratie van rijkdom aan de top heeft geleid tot bezorgdheid over de gevolgen voor de mondiale gelijkheid en democratie. Charlotte Becker, directeur van Oxfam Duitsland, omschrijft dit tijdperk als het “tijdperk van de miljardairs” – een fenomeen dat schadelijk is voor de wereld. Zij benadrukt dat de accumulatie van rijkdom onder de rijkste individuen ongekend is, waarbij miljardairs in slechts één jaar tijd gezamenlijk 2,5 biljoen dollar (2,2 biljoen dollar) hebben verdiend – een bedrag dat gelijk is aan het totale vermogen van de armste helft van de mensheid.
Jaarloon in 4 seconden
Om de enorme ongelijkheid te illustreren, berekent Oxfam dat Elon Musk, de rijkste persoon ter wereld, in vier seconden verdient wat een gemiddeld persoon in een heel jaar verdient.
Het rapport presenteert ook opvallende vergelijkingen: de vier rijkste mannen bezitten samen meer rijkdom dan alle koeien op aarde, en miljardairs zouden in theorie meer dan 600 miljard Labubu-BlindBoxes kunnen kopen, verzamelbare figuren die miljoenen jaren nodig hebben om volledig uit te pakken.
Gevaren
Oxfam waarschuwt dat deze aanzienlijke welvaartsongelijkheid een vruchtbare voedingsbodem vormt voor antidemocratische krachten en dringt er bij de Duitse regering op aan om als tegenmaatregel hogere belastingen in te voeren voor de rijkste individuen.
De organisatie uit ook haar bezorgdheid over de invloed die miljardairs uitoefenen in de politieke sfeer, waarbij zij voorbeelden aanhaalt uit de Verenigde Staten waar economische macht zich vertaalt in politieke invloed, wat de democratische beginselen kan ondermijnen.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

