Het Belgische ziekteverzuim is na het recordjaar 2024 lichtjes gedaald. Dat laat de hr-dienstverlener Attentia weten, maar die voegt er wel aan toe dat het langdurige ziekteverzuim zorgwekkend hoog blijft.
Key takeaways
- 10,10 procent van alle werktijd is in 2025 verloren gegaan door ziekte. Dat is een lichte daling ten opzicht van 2024.
- Vrouwen waren vorig jaar twee keer zo vaak langdurig ziek dan hun mannelijke collega’s.
- Sinds begin dit jaar is er een nieuwe wetgeving rond ziekteverzuim van kracht. Die legt de focus op het actief ontsluiten van onbenut arbeidspotentieel in plaats van een louter medische beoordeling.
In het nieuws: Vorig jaar is 10,10 procent van alle werktijd verloren gegaan, leert een analyse van de loongegevens van meer dan 100.000 werknemers door Attentia ons. Daarmee ligt het verzuimpercentage lichtjes lager dan in het recordjaar 2024 (10,31%).
- Hoewel dit een positief signaal is, ligt het cijfer nog steeds fors hoger dan vóór corona in 2019 (8,38%).
- Attentia merkt ook op dat de daling uitsluitend toe te schrijven is aan het kort verzuim en het middellang verzuim. Het langdurig ziekteverzuim daarentegen steeg licht van 4,22 procent in 2024 naar 4,28 procent in 2025.
Vrouwen vaker langdurig afwezig
Opgemerkt: Uit de analyse van de hr-dienstverlener blijkt ook dat er enkele opmerkelijke zijn tussen onder meer vrouwen en mannen, en tussen arbeiders en bedienen.
- Zo waren vrouwen vorig jaar twee keer zo vaak langdurig ziek dan hun mannelijke collega’s: 6,87 procent tegenover 2,86 procent.
- Bij het middellang (3,22% tegenover 2,22%) en kort verzuim (3,71% tegenover 2,99%) was de kloof minder groot. De daling van het kortere verzuim gold bovendien zowel voor mannen als voor vrouwen.
- “De kloof tussen mannen en vrouwen suggereert dat factoren zoals de combinatie van werk met zorgtaken thuis en de hogere vertegenwoordiging van vrouwen in emotioneel en fysiek belastende sectoren, zoals de zorg, een doorslaggevende rol spelen”, merkt Dr. Haemers van Attentia op. “Langdurig verzuim bij vrouwen is vaak gerelateerd aan een opeenstapeling van factoren die werkgevers met een generiek welzijnsbeleid niet kunnen oplossen.”
- Ook de leeftijd heeft een impact op het ziekteverzuim. Werknemers ouder dan 55 jaar waren met een verzuimingspercentage van 10,17 procent veel vaker langdurig ziek dan hun jongere collega’s (4,85% bij de 45 tot 54-jarigen en 2,79% bij de 35 tot 44-jarigen).
- Terwijl het langdurig ziekteverzuim toenam naarmate werknemers ouder worden, daalde het kort verzuim net met de leeftijd. Bij de 55-plussers was dat 2,67 procent, tegenover 3,66 procent bij de 25 tot 34-jarigen en 3,91 procent bij werknemers jonger dan 25.
- Nog opvallend is dat het middellang verzuim enkel licht steeg bij de 25 tot 34-jarigen, terwijl het bij de andere generaties net afnam.
- Attentia stelde ook vast dat arbeiders veel vaker langdurig ziek zijn dan bedienden. Zo bedroeg het langdurig verzuim bij arbeiders 7,36 procent, tegenover 2,61 procent bij bedienden.
- Voor middellang verzuim ging het om 4,25 procent tegenover 1,67 procent, en voor kort verzuim 4,24 procent tegenover 2,71 procent.
Nieuwe wetgeving tegen ziekteverzuim
Ook dit: Sinds begin dit jaar is er een nieuwe wetgeving rond ziekteverzuim van kracht.
- Die wet dwingt werkgevers onder meer om al na acht weken ziekte de arbeidsarts in te schakelen voor een eerste inschatting. Voor grotere organisaties (20 werknemers of meer) is een formeel traject binnen de zes maanden voortaan de norm.
- Ook van werknemers wordt een actievere houding verwacht: wie herhaaldelijk oproepen van de arbeidsarts negeert, riskeert voortaan directe gevolgen voor zijn uitkering.
- “De nieuwe wetgeving is een broodnodige ‘gamechanger’ die komaf maakt met de vrijblijvendheid in het verzuimbeleid,” stelt Haemers. “We kijken niet langer naar wat iemand níét meer kan, maar naar wat wél nog mogelijk is. Dat is de enige manier om de instroom in langdurige invaliditeit effectief te stoppen en mensen opnieuw een duurzaam perspectief op werk te bieden.”
Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Via deze link kan je je inschrijven op de dagelijkse nieuwsbrief.
Wil je toegang krijgen tot alle stukken op BusinessAM en dat voor minder dan 50 euro per jaar? Sluit dan hier een abonnement af!


