Topman Belgische vergelijkingstool Vwala: “Vergelijken wordt almaar belangrijker, maar energieleveranciers en banken maken het de consument soms echt moeilijk”

Het nieuwe jaar loert om de hoek. Dat is voor veel Belgische gezinnen het moment om hun financiêle situatie onder de loep te nemen. Hebben ze nog het goedkoopste energiecontract? Of kunnen ze elders een betere verzekering afsluiten? “Het is belangrijker dan ooit om te vergelijken”, zegt Hendrik Martens, CEO van Vwala. “Alleen is dat geen sinecure. Denk bijvoorbeeld aan de valse kortingen op de energiemarkt.” 


2025 loopt bijna op z’n einde. Daarom blikken we bij BusinessAM tijdens de laatste weken van 2025 samen met experts uit de financiële en economische wereld vooruit op het nieuwe jaar. Tot en met het einde van het jaar publiceren we elke maandag een interview.

Voor ons vierde interview spraken we met Hendrik Martens, CEO van Vwala, over onder meer de complexiteit van de energiemarkt.

Lees ook de vorige interviews uit deze reeks:


De inflatie is de voorbije jaren fors de hoogte ingeschoten. Daardoor zijn veel mensen zich meer bewust van hoe duur het leven is. Ons land telt tal van vergelijkingssites die hen willen helpen om te besparen. Alleen is in 2025 gebleken dat het zelfs met de hulp van dergelijke sites niet eenvoudig is om een product op maat te vinden.

“De energiemarkt is daar een mooi voorbeeld van”, zegt Martens. “Bedrijven afficheren scherpe kortingen om bovenaan de vergelijkingen te staan. Alleen koppelen ze heel strikte voorwaarden aan die promoties. Zo kan je de korting verliezen als je bijvoorbeeld een betaling mist. In andere gevallen krijg je pas een korting als je minstens twaalf maanden klant bent of moet je zelfs een bedrag op voorhand betalen. Zeer complex allemaal. Je denkt soms dat je goedkoper af bent met het nieuwe contract terwijl je net meer betaalt.” De CEO van Vwala wijst erop dat hun tool consumenten de correcte prijs geeft, zonder de zogenaamde sjoemelkortingen. 

Regering lijkt zich te ontfermen over de consument

Die misleidende kortingen zijn ook de regering-De Wever niet ontgaan. Rob Beenders (Vooruit), minister van Consumentenbescherming, heeft onlangs maatregelen aangekondigd tegen dergelijke praktijken. Zo zullen alle tarieven van de energieleveranciers in een databank van de federale energieregulator CREG terechtkomen. In die prijsvergelijker worden de sjoemelkortingen weggehaald. De minister is ervan overtuigd dat de gezinnen zo tot 500 euro per jaar kunnen besparen. 

Martens juicht zulke maatregelen toe. “Dit is een zeer positief signaal. We zien dat de regering ook in andere sectoren onderzoekt of de bedrijven wel het beste voorhebben met hun klanten”, klinkt het. De topman van Vwala verwijst naar de financiële sector. Zo heeft Jan Jambon, minister van Financiën, onlangs aan de Nationale Bank van België (NBB) gevraagd om een analyse te maken van de Belgische spaarmarkt. Hij doet dat omdat de spaarrentes zijn blijven dalen, terwijl de Europese Centrale Bank (ECB) al enkele keren op rij de pauzeknop heeft ingedrukt. “Bovendien zijn de spaarboekjes zeer complexe producten geworden. De formule met de hoogste rente is niet altijd het beste product voor de klant. Dat komt door de maandelijkse spaarlimieten die gelden voor de meest rendabele formules”, aldus Martens.

“En het zijn natuurlijk niet alleen de spaarrekeningen die een probleem vormen. Denk bijvoorbeeld aan de kortingen die je krijgt bij een woonlening als je bepaalde andere producten, zoals een brandverzekering, afsluit bij dezelfde bank of een partner”, gaat Martens verder. “Je denkt vaak dat je een goede zaak hebt gedaan, maar in de praktijk blijkt vaak dat die extra producten duurder zijn dan bij de concurrent. Probeer maar eens als kredietnemer te achterhalen of de korting op je woonlening opweegt tegen hetgeen je meer betaalt voor een brand- of schuldsaldoverzekering.” 

“De macht ligt bij de consument” 

Ondanks de inspanningen van de regering vreest Martens dat de situatie niet snel zal verbeteren in 2026. “Ik verwacht dat de traditionele spelers alles nog ingewikkelder zullen maken. We zagen dat dit jaar al met de lancering van allerhande speciale energieformules, zoals een variabel tarief met plafond. Door die toegenomen complexititeit vrees ik dat gezinnen zich tevreden zullen stellen met wat ze hebben”, klinkt het. “En dat is natuurlijk niet goed, daarom willen we vergelijken opnieuw zo eenvoudig mogelijk maken voor de consument.”

Maar Martens blijft optimistisch. Zo verwacht hij dat er in 2026 meer initiatieven zullen komen die de gezinnen zullen helpen om een product of dienstverlening op maat te vinden. “De initiatieven van enkele politici dit jaar zijn daar een mooi voorbeeld van. Ook de media hebben meer en meer aandacht van wat er zich allemaal afspeelt op onder meer de energiemarkt. Zelfs de entertainmentsector doet een duit in het zakje. Denk aan programma’s zoals ‘Geld Gezocht’ en ‘WinWin’. Dat alles helpt om de consumenten te sensibiliseren. Het zijn uiteindelijk zij die druk kunnen zetten op onder meer de energieleveranciers en banken. Ze moeten een duidelijk signaal geven dat ze niet akkoord gaan met bepaalde praktijken. Alleen dan kan de markt concurrentieler en transparanter worden.”


Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Niels Saelens, een journalist met een passie voor financiën, volgt alles op de voet op. Via deze link kan je je inschrijven op zijn dagelijkse nieuwsbrief.

Wil je toegang krijgen tot alle stukken op BusinessAM en dat voor minder dan 50 euro per jaar? Sluit dan hier een abonnement af!



Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.