Key takeaways
- Chinese bedrijven die gespecialiseerd zijn in autonome rijtechnologieën breiden uit naar Europa vanwege beperkingen op de Amerikaanse markt.
- Deze bedrijven willen hun prijsvoordeel en geavanceerde technologieën, die ze op de enorme Chinese automarkt hebben verworven, gebruiken om met hun Europese rivalen te concurreren.
- Sommige start-ups pleiten voor protectionistische maatregelen, terwijl anderen geloven dat concurrentie innovatie kan stimuleren.
In China, de grootste automarkt ter wereld, wordt de technologie voor autonoom rijden op grote schaal toegepast: meer dan de helft van de nieuwe auto’s die verkocht worden, zijn uitgerust met dergelijke functies. Peking stimuleert actief het wereldwijde leiderschap van zijn bedrijven in de ontwikkeling van autonome voertuigen, en stelt tegelijkertijd duidelijke nationale regels op om deze ambitie te ondersteunen. Deze uitbreiding naar Europa is al aan de gang, met een aantal Chinese bedrijven die het continent willen gebruiken als springplank voor hun wereldwijde groei, in navolging van hun strategie voor elektrische voertuigen.
Open regelgevingskader
Europese leiders erkennen de aantrekkingskracht van het meer open regelgevingsklimaat van Europa in vergelijking met de Verenigde Staten, waar zorgen over gegevensbeveiliging barrières hebben opgeworpen voor Chinese bedrijven. Terwijl bestuurdersassistentiesystemen momenteel beperkt zijn tot een paar luxemodellen in Europa en onderworpen zijn aan gefragmenteerde regelgeving tussen verschillende landen, dringt de Europese Commissie aan op continentale standaardisatie om de ontwikkeling van autonome auto’s te versnellen.
Chinese bedrijven zoals QCraft, Deeproute.ai en Momenta zijn actief op zoek naar partnerschappen met Europese en Chinese autofabrikanten, met als doel om hun technologieën de komende jaren te introduceren. Ze zien Europa als een veelbelovende markt met een hoger winstpotentieel dan het steeds competitievere Chinese landschap. Sommige Europese start-ups pleiten voor strengere regelgeving en protectionistische maatregelen om eerlijke concurrentie te garanderen, terwijl anderen erkennen dat de Chinese concurrentie innovatie zou kunnen stimuleren en de ontwikkeling van autonoom rijden in de hele industrie zou kunnen versnellen.
Prijsverschil vergroot Chinees concurrentievoordeel
In China leveren autofabrikanten geavanceerde rijhulpsystemen vaak standaard of zelfs gratis, terwijl Europese consumenten hiervoor meestal een meerprijs betalen. Dit prijsverschil geeft Chinese bedrijven een duidelijk voordeel wanneer ze hun technologie op de Europese markt introduceren. Sinds de Verenigde Staten een verbod instelden op Chinese connected car-technologie, richten deze bedrijven zich op Europa. Ze zien dat Europese overheden meer openstaan voor technologische innovatie uit China, wat Europa tot een aantrekkelijke regio maakt voor uitbreiding.
Chinese bedrijven die gespecialiseerd zijn in autonoom rijden laten hun technologieën zien op grote auto-evenementen zoals de Autosalon van München, waarmee ze aangeven dat ze vastbesloten zijn om te concurreren op de Europese markt. Ze zien de enorme omvang en het potentieel van Europa als een cruciale factor in hun wereldwijde ambities.
Europese ontwikkelingsinspanningen
Ondertussen zijn Europese bedrijven die zich bezighouden met autonoom rijden ook actief bezig met de ontwikkeling van hun eigen systemen, maar ze hebben te maken met beperkingen door de gefragmenteerde regelgeving in verschillende landen. De Europese Commissie werkt aan het harmoniseren van deze regels om het testen en inzetten van geavanceerdere autonome rijtechnologieën te vergemakkelijken. Sommige Europese start-ups geloven dat het omarmen van buitenlandse innovatie en tegelijkertijd profiteren van meer overheidssteun, binnenlandse spelers kan helpen om te gedijen in dit snel evoluerende landschap. (uv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

