David Leisterh (MR) dreigt met nieuwe verkiezingen in Brussel

Brussel MR-kopstuk David Leisterh stelt voor om te kijken of het mogelijk is om nieuwe verkiezingen te organiseren in het Brussels Gewest. Hij hoopt daarmee de regeringsonderhandelingen, die nog maar eens zijn vastgelopen, uit het slop te trekken.


Key takeaways

  • David Leisterh heeft een opvallend voorstel om de impasse bij de Brusselse regeringsvorming te doorbreken.
  • De voorzitter van de Brusselse MR wil kijken of er nieuwe verkiezingen kunnen georganiseerd worden.
  • Om dat te bewerkstelligen is wel een tweederdemeerderheid nodig in het Federaal Parlement.

Frédéric De Gucht (Open Vld) schoot vorige week het voorstel van facilitator Yvan Verougstraete (Les Engagés) volledig af. Die laatste had een constructie uitgetekend om met PS, MR, Les Engagés, Groen, Vooruit, Open Vld en cd&v een regering in Brussel te vormen. Voor De Gucht was er daarbij te veel naar postjes gekeken en te weinig naar inhoud. Bovendien willen de Vlaamse liberalen er nog steeds de N-VA bijhebben.

Ter naar af dus, en als het van David Leisterh afhangt, gaan we in Brussel misschien zelfs helemaal terug naar af. We zijn ondertussen bijna vijftien maanden na de verkiezingen en daarom wil hij kijken of nieuwe verkiezingen de impasse kan helpen doorbreken. “We zouden een morele autoriteit moeten hebben – zoals de Koning bij federale onderhandelingen – die bepaalde mensen kan “dwingen” om aan tafel te komen zitten”, zegt Leisterh in La Libre.

Nieuwe verkiezingen

In het huidige systeem ziet David Leisterh niet meteen een oplossing. Alle mogelijke constructies zijn uitgeprobeerd. Daarom steelt hij voor om naar het federaal parlement te gaan en daar te vragen om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Het Brussels Parlement kan dat niet zelf doen, maar federaal bestaat daar wel de optie voor. Het probleem is dat daar wel een tweederdemeerderheid voor nodig is, iets wat niet vanzelfsprekend is.

Leisterh hoopt niet per se op echte nieuwe verkiezingen. Hij wil vooral dat de dreiging daarvan druk zet op de onderhandelende partijen. “Als we niets doen, kunnen we nog tot 2029 doorgaan met Rudi Vervoort. Opnieuw verkiezingen organiseren is een mogelijke oplossing die we moeten bespreken”, klinkt het.

Hervorming kiesstelsel

Zo’n tweederdemeerderheid in de Kamer zorgt er meteen ook voor dat het Brussels kiesstelsel herschreven kan worden. Leisterh denkt daarbij onder andere aan het afschaffen van de vereiste meerderheid in beide taalgebieden, iets wat zeer gevoelig ligt langs Nederlandstalige zijde.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.