Key takeaways
- De loonstijging in de eurozone is in het tweede kwartaal versneld naar 4 procent jaar-op-jaar
- De Europese Centrale Bank (ECB) verwacht dat de loonstijging begin volgend jaar aanzienlijk zal afnemen.
- De ECB zal haar belangrijkste rentetarief in september naar verwachting handhaven op 2 procent.
De loonstijging in de eurozone is in het tweede kwartaal versneld tot 4 procent jaar-op-jaar, zo blijkt uit gegevens die de Europese Centrale Bank (ECB) vrijdag heeft gepubliceerd. Deze stijging, vergeleken met de 2,5 procent in het eerste kwartaal, versterkt het voorzichtige standpunt van de ECB over verdere renteverlagingen.
ECB verwacht dat lonen zullen dalen
De centrale bank streeft ernaar om de inflatie terug te brengen naar haar doelstelling van 2 procent en is van mening dat deze doelstelling afhankelijk is van een matiging van de loonstijging en een vertraging van de prijsstijgingen in de arbeidsintensieve dienstensector ten opzichte van het huidige niveau van bijna 3 procent.
Ondanks de recente versnelling van de loongroei voorspelt het looncontrolesysteem van de ECB voor de eurozone een aanzienlijke daling begin volgend jaar. Deze vooruitzichten komen overeen met de waarnemingen van de Bundesbank, die dit kwartaal een robuuste Duitse loongroei meldde, maar een vertragende trend verwacht als gevolg van dalende inflatiecijfers en een zwak economisch klimaat.
ECB houdt rente naar verwachting stabiel
Daarom wordt verwacht dat de ECB haar belangrijkste depositorente op 2 procent zal houden tijdens haar volgende vergadering in september, na het zomerreces. Dit zou een verlenging zijn van de pauze die vorige maand werd ingelast na een jaar van renteverlagingen. Hoewel de meeste functionarissen van mening zijn dat het huidige renteniveau de economische activiteit niet belemmert of stimuleert, hebben sommigen aangegeven dat verdere verlagingen niet volledig uitgesloten moeten worden.

