Key takeaways
- Google moet 30,62 miljoen euro boete betalen in Australië voor concurrentiebeperkende praktijken.
- Het bedrijf heeft toegegeven Telstra en Optus te betalen om zijn zoek-app vooraf te installeren op Android-telefoons, waardoor de keuze van de gebruiker beperkt wordt.
- Google heeft ermee ingestemd om in de toekomst geen soortgelijke overeenkomsten meer te sluiten en Australische consumenten krijgen mogelijk meer opties voor zoekmachines.
Google heeft ingestemd met het betalen van een boete van 30,62 miljoen euro in Australië nadat het had toegegeven dat het zich schuldig had gemaakt aan concurrentiebeperkende praktijken. De Australische mededingings- en consumentencommissie (ACCC) ontdekte dat Google betalingen had gedaan aan de twee grootste telecommunicatiebedrijven van het land, Telstra en Optus, om zijn zoekapplicatie vooraf te installeren op Android-telefoons. Deze praktijk verhinderde dat concurrerende zoekmachines gemakkelijk toegankelijk waren voor gebruikers.
Google geeft concurrentiebeperkende praktijken toe
Google heeft toegegeven dat deze afspraken een aanzienlijke invloed hadden op de concurrentie in de zoekmachinemarkt. Als onderdeel van de schikking heeft Google ermee ingestemd om in de toekomst geen soortgelijke afspraken meer te maken. ACCC-voorzitter Gina Cass-Gottlieb sprak de hoop uit dat de uitkomst zal leiden tot meer keuze voor Australische consumenten en meer mogelijkheden voor rivaliserende zoekmachine-aanbieders.
Hoewel de federale rechtbank de boete van 55 miljoen Australische dollar (30,62 miljoen euro) nog formeel moet goedkeuren, heeft de coöperatieve aanpak tussen Google en de ACCC geresulteerd in een oplossing zonder langdurige gerechtelijke procedures. Een woordvoerder van Google zei dat het bedrijf tevreden was met de oplossing van de kwesties die door de ACCC naar voren waren gebracht, en wees erop dat de bepalingen in kwestie niet langer deel uitmaakten van hun commerciële overeenkomsten.
Telstra en Optus werken mee aan onderzoek
Telstra en Optus hebben hun volledige medewerking verleend aan het onderzoek van de ACCC en hebben toegezegd vanaf 2024 niet langer overeenkomsten met Google te zullen sluiten om zijn zoekproduct vooraf te installeren op Android-toestellen.

