Key takeaways
- Viktor Orbán, de Hongaarse premier, heeft Rusland als winnaar uitgeroepen in de oorlog tegen Oekraïne, wat tot kritiek leidde van Europese leiders.
- Hongarije weigert Oekraïne militaire hulp te bieden en blijft voor zijn energievoorziening sterk afhankelijk van Rusland.
- Orbán stelt dat Europa een cruciale kans heeft gemist om met Rusland te onderhandelen en niet zou moeten proberen deel te nemen aan gesprekken tussen de VS en Rusland.
De Hongaarse premier Viktor Orbán, die bekend staat om zijn nauwe banden met Rusland, zei dat Rusland als winnaar uit de oorlog tegen Oekraïne is gekomen. Orbans houding leidde tot kritiek van sommige Europese leiders.
Hongaars standpunt trekt kritiek
In een interview zei Orbán dat het conflict niet aan de gang was, maar beëindigd, met een nederlaag van Oekraïne en een overwinning voor Rusland. Hij vroeg zich af wanneer de Westerse landen die Oekraïne steunen deze uitkomst zouden erkennen en wat de gevolgen daarvan zouden zijn.
Hongarije, dat voor zijn energievoorziening sterk afhankelijk is van Rusland, heeft geweigerd wapens naar Oekraïne te sturen. Orbán is ook sterk gekant tegen een mogelijk EU-lidmaatschap van Oekraïne, omdat hij zich zorgen maakt over de gevolgen voor de Hongaarse boeren en de economie in het algemeen.
Orbán hekelt gemiste onderhandelingskans
Orbán is van mening dat Europa tijdens de vorige Amerikaanse regering de kans heeft gemist om met Poetin te onderhandelen en nu het risico loopt uitgesloten te worden van cruciale beslissingen over zijn toekomst. Hij bekritiseerde de gezamenlijke verklaring van de EU over Oekraïne als “belachelijk en zielig” en suggereerde dat Europa niet zou moeten eisen om betrokken te worden bij onderhandelingen tussen de VS en Rusland. (jv)
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

