Trump gaat toch Patriot-raketten leveren aan Oekraïne


Key takeaways

  • Trump zal alsnog Patriot-raketten aan Oekraïne leveren.
  • Dit besluit is een ommekeer ten opzichte van Trumps eerdere weigering om wapens aan Oekraïne te leveren.
  • Het besluit komt nadat Poetin de luchtbombardementen op Oekraïense steden heeft opgevoerd.

President Donald Trump heeft een verandering aangekondigd in het Amerikaanse beleid ten opzichte van Oekraïne. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten van plan zijn Patriot-luchtverdedigingssystemen te leveren, zonder dat daar kosten voor de VS aan verbonden zijn.

Deze beslissing betekent een breuk met het vorige standpunt van Trump. Sinds het begin van zijn tweede ambtstermijn had hij geweigerd nieuwe wapens aan Oekraïne te leveren. In plaats daarvan zocht hij naar diplomatieke oplossingen met de Russische president Vladimir Poetin, waarbij hij streefde naar een staakt-het-vuren. Zijn voorganger, voormalig president Joe Biden, slaagde daar niet in.

Heroriëntatie van het Amerikaanse standpunt

Oekraïne kreeg militaire hulp van de VS, maar alleen met fondsen die nog over waren van het presidentschap van Joe Biden. Trump verzette zich tegen een bijkomende financiering. Volgens hem zou dat Poetin alleen maar aanmoedigen en de vooruitzichten op vrede belemmeren.

Op zondag maakte Trump duidelijk dat de VS geavanceerde wapens aan Oekraïne zou leveren, met de garantie van volledige terugbetaling. Hij uitte ook zijn teleurstelling over de acties van Poetin. Trump bekritiseerde zijn valse vriendelijke houding, in tegenstelling tot de militaire agressie die volgde.

Volgende ontmoetingen

Een ontmoeting tussen Trump en NAVO-chef Mark Rutte staat gepland voor maandag. Eerder in zijn presidentschap bestempelde Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky als een obstakel voor vrede. Hij bekritiseerde ook de omvang van de Amerikaanse steun aan Oekraïne. Recente ontwikkelingen hebben Trumps standpunt over Rusland echter veranderd.

Na de intensievere luchtbombardementen van Poetin op Oekraïense steden en het negeren van oproepen voor een staakt-het-vuren, zei Trump dat hij bereid was om de leveringen van defensieve wapens aan Oekraïne te verhogen. Daarmee draaide hij het eerdere besluit van het Pentagon om bepaalde leveringen op te schorten terug.

Positieve signalen uit Kiev

De koerswijziging was een reactie op de bezorgdheid dat de VS hun steun aan Oekraïne aan het intrekken waren. Zelensky had zich recent nog hoopvol getoond na overleg met Amerikaanse en Europese leiders in Rome. Tijdens die ontmoeting pleitte hij voor extra militaire steun, waaronder bijkomende luchtverdedigingssystemen. De Oekraïense leider omschreef zijn gesprek met Trump als positief en constructief, wat duidt op vooruitgang in de richting van hervatting van de hulpleveranties.

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.