Open Vld in de hoek waar klappen vallen, en Bart De Wever trapt nog wat na

Open Vld in de hoek waar klappen vallen, en Bart De Wever trapt nog wat na
N-VA-voorzitter Bart De Wever – foto: NICOLAS MAETERLINCK/AFP via Getty Images

Een opvallende peiling, dit weekend in Het Belang Van Limburg, de krant die nog steeds oppermachtig is in die provincie. Twee partijen krijgen echt stevige klappen: cd&v, dat in Limburg zou wegzakken tot 12,1 procent, maar vooral Open Vld, dat verschrompelt tot 7,8 procent. Daarmee houdt ze amper nog Groen af, die 7,6 procent scoren.

  • Grote winnaars in die peiling zijn Vlaams Belang, dat 25,8 procent zou halen (al is het wat minder dan een vorige peiling) en Vooruit, dat 17,5 procent zou halen. De populariteit van Conner Rosseau (Vooruit) lijkt ook in Limburg te spelen. N-VA blijft de tweede partij met 19,9 procent: kopvrouw Zuhal Demir (N-VA) is veruit de populairste politica in die provincie.
  • De barslechte resultaten van Open Vld zitten in de lijn van een nationale trend: de liberalen staan bijzonder onder druk. Ook dit weekend zette de Vlaamse liberalen hun reeks partijcongressen onder de titel “liberaal vuur” verder, in de hoop een nieuw elan rond de partij te krijgen.
  • Voorzitter Egbert Lachaert gooide er een paar voorstellen bij, zoals de verplichte omscholing van werklozen na 2 jaar werkloosheid, of gepensioneerden die bijklussen slechts voor 25 procent te belasten, in plaats van de volle pot. Ook wil hij goedkopere kinderopvang voor wie werkt, en 0 procent registratierechten: een belastingverlaging dus.
  • Of het allemaal veel uithaalt, is maar de vraag. Binnenskamers blijft het rommelen. Verschillende kopstukken ergeren zich aan de systematisch rechtsere koers die Lachaert zijn partij wil opleggen, terwijl Open Vld tegelijk de premier levert en Vivaldi moet incarneren, wat een logische centrumkoers zou opleveren, met progressieve elementen. Die discussie is allerminst weg, intern.
  • Op de Zevende Dag haalde N-VA-voorzitter Bart De Wever daarbovenop nog eens stevig uit naar Open Vld: “Wij bieden wisselmeerderheden aan voor standpunten die in Vlaanderen een meerderheid hebben, terwijl de regering die niet heeft. Wil je de kerncentrales verlengen, zoals 80, nu zelfs 90 procent van de Vlamingen willen, tegen het groene dictaat in. Defensie-uitgaven? Wij willen dat steunen, tegen PS, Groen en Ecolo in. Arbeidsmarkthervormingen? Wij steunen. Maar feitelijk gebeurt het allemaal niet. Meneer Lachaert kan wel een beetje roepen, maar hij maskeert daarmee dat met deze regering en deze premier wordt aangedweild.“
  • En ook De Croo zelf, kreeg er extra van langs, “Ik heb de indruk dat de premier vooral in het buitenland is, hij is ook minister van Buitenlandse Zaken. Wie doet zoiets? Is zijn premierschap een soort sollicitatieronde aan het worden voor zijn job na de Zestien?”
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.