Zuid-Korea benoemt eerste burgerlijke minister van Defensie in 64 jaar


Key takeaways

  • De Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung heeft Ahn Gyu-back, een liberale wetgever, benoemd tot de nieuwe minister van Defensie van het land.
  • Ahn heeft ervaring uit de eerste hand in deze functie, omdat hij voorzitter was van een wetgevend panel dat onderzoek deed naar de staat van beleg onder voormalig president Yoon Suk Yeol.
  • De benoeming betekent een belangrijke afwijking van de traditie om gepensioneerde militaire generaals in deze functie te benoemen.

De Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung heeft geschiedenis geschreven door Ahn Gyu-back, een liberaal parlementslid die al vijf jaar zitting heeft in het parlement, te benoemen tot nieuwe minister van Defensie. Deze beslissing betekent een belangrijke afwijking van de jarenlange traditie om gepensioneerde militaire generaals in deze functie te benoemen.

Ahns benoeming komt op een moment dat er juridische procedures lopen tegen verschillende voormalige defensieambtenaren, waaronder ex-minister van Defensie Kim Yong Hyun. Deze ambtenaren worden aangeklaagd wegens hun betrokkenheid bij het handhaven van de staat van beleg onder voormalig president Yoon Suk Yeol, die vervolgens werd aangeklaagd wegens rebellie en uit zijn ambt werd gezet.

De gevolgen van Ahns nominatie

Als lid van Lee’s Democratische Partij en voorzitter van een wetgevend panel dat de omstandigheden rond het krijgswetdecreet van Yoon onderzocht, heeft Ahn ervaring uit de eerste hand. De controversiële autoritaire maatregel hield in dat zwaarbewapende troepen werden ingezet bij belangrijke regeringskantoren, wat de roep om meer civiel toezicht op het leger luidde. Tijdens zijn campagne beloofde president Lee om een civiele minister van Defensie te benoemen, waarmee hij brak met een traditie die zelfs na de democratisering van Zuid-Korea aan het eind van de jaren ’80 bleef bestaan.

Hoewel Ahn een wetgevende hoorzitting zal ondergaan, zal het proces naar verwachting grotendeels ceremonieel zijn vanwege de meerderheid van de Democratische Partij in de Nationale Assemblee. Lee hoeft geen toestemming van de wetgevende macht te krijgen om Ahn tot minister van Defensie te benoemen. Van alle kabinetsbenoemingen heeft alleen de minister-president de goedkeuring van de wetgever nodig.

De visie van Lee op het leger

Lee’s stafchef, Kang Hoon-sik, benadrukte het historische belang van Ahns benoeming, door te stellen dat hij als eerste civiele minister van Defensie in 64 jaar verantwoordelijk zal zijn voor het begeleiden van en het toezicht houden op de transformatie van het leger na zijn betrokkenheid bij de staat van beleg.

Ahn was een van de elf ministers die maandag door Lee werden benoemd. Andere opmerkelijke benoemingen waren onder andere de oude diplomaat Cho Hyun als minister van Buitenlandse Zaken en de vijf jaar zittende wetgever Chung Dong-young die terugkeerde naar zijn vorige rol als minister van Eenwording.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.