Zuid-Afrika haalt banden met Rusland aan te midden van conflict in Oekraïne


Key takeaways

  • De Zuid-Afrikaanse minister van Internationale Betrekkingen en Samenwerking, Ronald Lamola, was medevoorzitter van de 18de zitting van het Intergouvernementeel Comité voor Handel en Economische Samenwerking (ITEC) met Rusland.
  • Beide landen bereikten overeenstemming over een routekaart voor meer betrokkenheid en wederzijds voordeel in verschillende sectoren, waaronder handel, investeringen, landbouw, onderwijs, digitale technologieën, massacommunicatie en transport.
  • Zuid-Afrika sprak zijn dank uit voor de consistente steun van Rusland met betrekking tot het komende voorzitterschap van de Groep van 20 (G20) in 2025.

Ronald Lamola, de Zuid-Afrikaanse minister van Internationale Betrekkingen en Samenwerking, heeft onlangs een succesvol tweedaags bezoek aan Moskou afgerond. Tijdens zijn verblijf zat hij samen met de Russische minister van Natuurlijke Hulpbronnen en Milieu, Alexander Kozlov, de 18de zitting van het Intergouvernementeel Comité voor Handel en Economische Samenwerking (ITEC) voor. Deze bijeenkomst diende als platform om de samenwerking tussen Zuid-Afrika en Rusland te evalueren en uit te breiden in verschillende sectoren, waaronder handel, investeringen, landbouw, onderwijs, digitale technologieën, massacommunicatie en transport.

Strategisch partnerschap versterken

Beide landen spraken hun toewijding uit om hun strategisch partnerschap te versterken en kwamen een routekaart overeen voor een diepere betrokkenheid en wederzijds voordeel. Na de ITEC-sessie voerde minister Lamola besprekingen op hoog niveau met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov, waarbij de nadruk lag op wereldvrede, multilaterale samenwerking en het veranderende geopolitieke landschap. Ze benadrukten de duurzame aard van de diplomatieke banden tussen de twee naties, die geworteld zijn in een gedeelde visie op een multipolaire wereldorde en een rechtvaardig mondiaal bestuur.

Die wereldwijde initiatieven ondersteunen

Zuid-Afrika sprak zijn dank uit voor de consistente steun van Rusland, vooral met betrekking tot het komende voorzitterschap van de Groep van 20 (G20) in 2025. Ze prezen ook Ruslands pleidooi voor hervorming van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, en erkenden het belang daarvan voor een meer inclusieve vertegenwoordiging van het Zuiden binnen belangrijke multilaterale instellingen.

Het conflict in Oekraïne aanpakken

Het conflict in Oekraïne was een centraal thema tijdens Lamola’s bezoek. Hij bevestigde opnieuw Zuid-Afrika’s inzet voor de wereldvrede en benadrukte de dringende noodzaak van een vreedzame oplossing door middel van inclusieve dialoog en diplomatie. Zuid-Afrika gaf uiting aan zijn diepe bezorgdheid over de humanitaire gevolgen van de oorlog, waaronder burgerslachtoffers, ontheemding, schade aan de infrastructuur en regionale instabiliteit, en herhaalde zijn oproep tot onmiddellijke stopzetting van de vijandelijkheden en de start van een onderhandelde regeling waarin de onderliggende oorzaken van het conflict worden aangepakt.

Economische samenwerking versterken

De resultaten van de ITEC-sessie zullen naar verwachting de weg vrijmaken voor meer economische samenwerking tussen Zuid-Afrika en Rusland, waaronder het versnellen van gezamenlijke projecten, het vergemakkelijken van kennisdeling en het bevorderen van uitwisselingen tussen mensen. Het bezoek van minister Lamola demonstreerde de toewijding van Zuid-Afrika aan de principes van zijn buitenlands beleid en zijn strategische intentie om zijn wereldwijde rol te versterken door middel van evenwichtige diplomatieke betrokkenheid, waarbij hij pleit voor vrede, hervorming en multilateralisme.

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!