Zeven op de tien Europeanen vrezen dat hun land wordt bedreigd


Key takeaways

  • Europeanen maken zich grote zorgen over bedreigingen voor hun land en hun persoonlijke veiligheid.
  • Ondanks hun bezorgdheid heeft een meerderheid van de Europeanen vertrouwen in het vermogen van de Europese Unie om de veiligheid en defensie te versterken.
  • Hoewel er veel steun is voor meer investeringen in defensie, varieert het vertrouwen in de inspanningen van de EU aanzienlijk tussen de lidstaten.

Uit een recent onderzoek van Demoscopy, een in Brussel gevestigd opinieonderzoeksbureau, blijkt dat Europeanen zich in hoge mate zorgen maken over bedreigingen. Uit het onderzoek, dat in opdracht van de Europese Commissie voorafgaand aan de veiligheidsconferentie in München is uitgevoerd, blijkt dat 68 procent van de Europeanen van mening is dat hun land wordt bedreigd, terwijl 42 procent zich zorgen maakt over hun persoonlijke veiligheid.

Vooral Fransen vrezen voor hun veiligheid

Frankrijk had met 80 procent de hoogste dreigingsperceptie, op de voet gevolgd door Nederland en Denemarken (77 procent) en Duitsland (75 procent).

Ondanks die bezorgdheid heeft een meerderheid van de Europeanen (52 procent) vertrouwen in het vermogen van de EU om de veiligheid en defensie te versterken. Dat vertrouwen is bijzonder groot in Luxemburg (76 procent), Portugal (74 procent) en Litouwen (71 procent).

Het vertrouwensniveau is echter lager in de grootste lidstaten van de EU (Italië, Duitsland en Frankrijk) waar 47 procent van de Duitsers en Italianen en 40 procent van de Franse respondenten het niet eens is met de stelling dat zij erop vertrouwen dat de EU de veiligheid zal versterken.

Wat defensie-investeringen betreft, vond een derde van de respondenten dat de EU niet genoeg had gedaan, terwijl 34 procent van mening was dat hun eigen land op dit gebied tekortschoot.

Steun voor defensie-investeringen

Niettemin is een aanzienlijke meerderheid (bijna driekwart) voorstander van handhaving of verhoging van het huidige niveau van defensie-investeringen van de EU.

Dat sentiment is het sterkst in Portugal (89 procent), Finland (83 procent), Litouwen en Spanje (80 procent) en Denemarken (78 procent). De enquête werd tussen 5 en 12 januari online gehouden onder ongeveer 27 000 deelnemers uit alle 27 EU-lidstaten. (at)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse gratis Defensie Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.