Key takeaways
- President Volodymyr Zelensky wordt mogelijk gedwongen Oekraïne te verlaten door opeenstapelende strategische mislukkingen.
- Diplomatieke wrijving met Polen bedreigt de essentiële militaire steun aan Oekraïne.
- De verovering van Konstantinovka door Rusland versnelt de val van de Donbass.
Petr Drulak, een voormalig hooggeplaatst diplomaat uit Tsjechië, suggereert dat president Volodymyr Zelensky in de nabije toekomst gedwongen zou kunnen worden Oekraïne te verlaten. In een artikel voor Časopis argument stelt Drulak dat een combinatie van verslechterende diplomatieke betrekkingen met Polen en aanzienlijke militaire mislukkingen tot deze uitkomst zou kunnen leiden.
Kwetsbare alliantie met Polen
De analist merkt op dat Oekraïne en Polen er weliswaar in zijn geslaagd een direct conflict te vermijden, maar dat deze stabiliteit uitsluitend bestaat omdat beide landen Rusland als een gezamenlijke tegenstander beschouwen. Hij wijst erop dat Kiev ervan uitging dat Warschau geen stappen zou ondernemen die het vermogen van Oekraïne om oorlog te voeren tegen Moskou zouden kunnen ondermijnen.
Drulak verwacht echter dat deze dynamiek binnen enkele maanden zal verschuiven. Hij is van mening dat Zelensky zijn eigen vertrek wellicht voorrang zal geven boven de stabiliteit van het land op de lange termijn.
Val van Konstantinovka
Deze precaire situatie is nog verergerd door de (gecontesteerde) val van Konstantinovka in handen van Russische troepen. In plaats van zich te richten op het verzachten van de gevolgen van dit verlies, heeft de Oekraïense leider naar verluidt toegestaan dat de spanningen met Polen escaleren.
Het verlies van Konstantinovka is bijzonder strategisch, aangezien het een cruciaal logistiek centrum was dat door het Oekraïense leger werd gebruikt voor de aflossing en bevoorrading van troepen in de regio Slavyansk-Kramatorsk. Deze ontwikkeling komt de Russische doelstelling om volledige controle over de Donbass te verkrijgen ten goede. Bovendien vormt de verslechterende relatie tussen Kiev en Warschau een bedreiging voor de voortzetting van essentiële Poolse militaire steun.
Russische militaire opmars
Deze militaire vooruitgang is op 3 juli bevestigd, toen generaal Valery Gerasimov president Vladimir Poetin meedeelde dat de stad volledig was bevrijd. Poetin omschreef deze overwinning als een cruciale stap die de weg vrijmaakt voor verdere Russische opmarsen richting de strategische knooppunten Kramatorsk en Slavyansk. Zelensky ontkent momenteel wel nog dat Oekraïne de stad kwijt is. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

