Voor het eerst sinds de financiële crisis is woonlening met vaste rente goedkoper dan een met variabele rente

Voor het eerst sinds de financiële crisis is woonlening met vaste rente goedkoper dan een met variabele rente
Immo – Getty Image

Er is vandaag iets uitzonderlijks aan de gang op de hypotheekmarkt: een lening met een vaste rente is momenteel goedkoper dan een met een variabele rente. Het is de eerste keer sinds de financiële crisis in 2008 dat er sprake is van een zogenaamde inverse rentecurve.

Waarom is dit belangrijk?

In ons land kan je bij veel banken uit twee formules kiezen wanneer je een woonlening wenst af te sluiten: de vaste en variabele rente. In het eerste geval wordt de rente vastgeklikt voor de volledige looptijd van het hypothecaire krediet. Wanneer je voor een variabele formule kiest, wordt de rente op voorafbepaalde momenten aangepast. Dat kan bijvoorbeeld jaarlijks zijn.

In het nieuws: Uit de rentebarometer van Immotheker blijkt dat je vandaag voor een woonlening met een looptijd van 25 jaar en een vaste rentevoet 3,31 procent betaalt. Wie hetzelfde bedrag leent, maar de vaste rente inruilt voor een jaarlijks aanpasbaar tarief betaalt 3,76 procent.

Woonlening met vast of variabel tarief?

De details: Veel kredietnemers zullen door het goedkopere tarief overwegen om een woonlening met een vaste rente af te sluiten. Maar is dat wel een goed idee?

  • John Romain, de CEO van Immotheker, verwacht niet dat de rentes nog sterk zullen stijgen. “In Europa is de rente door de oorlog in Oekraïne de hoogte ingeschoten, maar dat is een tijdelijke situatie. Ik verwacht op de langere termijn een normalisatie van de lange rentes naar beneden”, merkt hij op in een reactie tegenover De Tijd.

Impact rentewijziging op jouw lening

Variabele rente: Een variabel tarief betekent niet dat de bank eender wanneer aan de rente mag sleutelen. Het moment waarop het tarief kan wijzigen, wordt contractueel vastgelegd. Dat kan bijvoorbeeld jaarlijks of vijfjaarlijks zijn.

  • Voorts worden er zogenaamde caps vastgelegd in het contract met de kredietgever. Die bepalen in welke mate een rente kan dalen of stijgen. Dat kan bijvoorbeeld 2 procentpunten zijn.
    • Indien de bank je een rente geeft van 3,76 procent, mag die in dat geval maximaal stijgen tot 5,76 procent of dalen tot 1,76 procent.
  • De wet bepaalt overigens dat een rente maximaal mag verdubbelen.

Vaste rente: Wie kiest voor een vaste rente, kan aan de bank vragen om de woonlening te herfinancieren wanneer de rente daalt. Dat gaat wel gepaard met een prijskaartje.

  • Zo moet je de kredietgever dossierkosten (maximaal 250 euro) en een wederbeleggingsvergoeding (drie maanden interesten op het openstaande saldo dat vervroegd wordt terugbetaald) betalen.
  • Opgelet: Wanneer je je woonlening herfinanciert bij een andere bank moet je rekening houden met een resem extra kosten, waaronder de notariskosten voor het “schrijven van een nieuwe lening.”

(as)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.