Wereldwijde cacaoproductie stijgt, maar vraag daalt

Wereldwijde cacaoproductie stijgt, maar vraag daalt
Cacaobonen – Herley Ospina/Bloomberg via Getty Images

Key takeaways

  • Het wereldwijde cacaoseizoen 2024/25 zal naar verwachting een aanbodstijging van 8 procent laten zien, tot 4,84 miljoen ton.
  • De vraag zal naar verwachting met bijna 5 procent dalen tot 4,65 miljoen ton als gevolg van stijgende grondstofkosten.
  • West-Afrika blijft de dominante kracht in de wereldwijde cacaoproductie, goed voor ongeveer 65 procent van het wereldwijde aanbod.

De wereldwijde cacaomarkt staat voor belangrijke veranderingen in het komende jaar. Na een moeilijk seizoen 2023/24, dat gekenmerkt werd door ongunstige weersomstandigheden en uitbraken van ziekten, verwachten experts uit de sector een betere oogst voor het seizoen 2024/25. De Internationale Cacao-organisatie (ICCO) voorspelt een stijging van bijna 8 procent in het wereldwijde cacaovoorraad, tot 4,84 miljoen ton.

Ondanks deze positieve vooruitzichten voor de productie, zal de vraag naar cacao naar verwachting met bijna 5 procent dalen tot 4,65 miljoen ton. Deze daling wordt toegeschreven aan de stijgende kosten van grondstoffen voor chocoladefabrikanten, wat kan leiden tot een verminderde vraag van de consument. Het verwachte overschot in de oogst van 2024/25 betekent een welkome verschuiving na drie opeenvolgende jaren van tekorten.

Regionale productie en handel

West-Afrika blijft de dominante kracht in de wereldwijde cacaoproductie, goed voor ongeveer 65 procent van het wereldaanbod. Ivoorkust leidt de regio met een aandeel van 38 procent, gevolgd door Ghana (12 procent), Nigeria (7 procent) en Kameroen (7 procent). Zuid-Amerika speelt een secundaire rol, met Ecuador en Brazilië die respectievelijk 10 procent en 4 procent bijdragen.

Het grootste deel van de wereldwijde cacao wordt geëxporteerd naar Europa en Noord-Amerika, waar het verwerkt wordt tot chocolade en geconsumeerd wordt. De Europese Unie is de grootste importeur, goed voor 60 procent van de wereldwijde import, waarbij Nederland, Duitsland en België ongeveer 25 procent van de wereldwijde cacaobonen importeren. De Verenigde Staten en Canada importeren samen ongeveer 7 procent van de wereldwijde productie.

Gevolgen voor consumenten

Terwijl de cacaoproducerende landen zich voorbereiden op een herstel van de productie, kunnen consumenten wereldwijd dus te maken krijgen met aanpassingen in zowel de prijzen als de beschikbaarheid van het product als gevolg van deze veranderende dynamiek van vraag en aanbod.

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.

03:00