Key takeaways
- België versterkt zijn militaire capaciteiten door geavanceerde Joint Strike Missiles aan te schaffen.
- De F-35A-gevechtsvliegtuigen kunnen die raketten intern vervoeren, waardoor ze onopgemerkt blijven terwijl ze bewapend zijn.
- De aankoop weerspiegelt het streven van België om zijn defensie te moderniseren en zich aan te sluiten bij de prioriteiten van de NAVO in het licht van de veranderende veiligheidsdreigingen.
De Amerikaanse regering heeft een verkoop van AGM-184 Joint Strike Missiles aan België ter waarde van 236 miljoen dollar (203 miljoen euro) goedgekeurd. Dankzij deze belangrijke deal kan België zijn groeiende vloot van F-35A-gevechtsvliegtuigen uitrusten met geavanceerde wapens die zowel maritieme als landdoelen vanaf aanzienlijke afstanden kunnen raken.
Verbeterde militaire capaciteiten
De aankoop betekent een belangrijke verschuiving in de militaire capaciteiten van België, waarbij het land overstapt van ongeleide bommen en korteafstandsmunitie naar een krachtiger en veelzijdiger arsenaal.
De Joint Strike Missile (JSM), ontwikkeld door Kongsberg Defence and Aerospace in Noorwegen, is een vanuit de lucht gelanceerde kruisraket die is ontworpen voor aanvallen met een groter bereik en meer precisie.
Behoud van stealthcapaciteiten
Cruciaal is dat de F-35A deze raketten intern kan vervoeren, waardoor zijn stealthcapaciteiten behouden blijven, zelfs wanneer hij bewapend is. Door die interne opslag kan het vliegtuig onopgemerkt zwaar verdedigde luchtruimtes binnendringen, wat het tot een zeer waardevol middel voor offensieve operaties maakt.
Het goedgekeurde pakket omvat niet alleen de raketten zelf, maar ook reserveonderdelen, trainingsmateriaal, testapparatuur, software en logistieke ondersteuning. Kongsberg Defence and Aerospace zal verantwoordelijk zijn voor de productie van de raketten, terwijl RTX Corporation, een Amerikaanse defensieaannemer, de productie en integratie van de componenten voor zijn rekening zal nemen.
Modernisering van de Belgische defensie
Het besluit van België om JSM’s aan te schaffen volgt op een uitgebreide evaluatie van de munitiebehoeften, ingegeven door het streven van minister van Defensie Theo Francken om de nationale defensiecapaciteiten te versterken. Francken heeft de JSM omschreven als een “game changer” voor de afschrikkingskracht en operationele autonomie van België.
De aankoop sluit aan bij het versnelde F-35-programma van België, waarbij al verschillende straaljagers zijn geleverd aan de luchtmachtbasis Florennes en de pilotenopleiding in Arizona momenteel plaatsvindt. De oorspronkelijke bestelling van 34 F-35A’s zal naar verwachting worden uitgebreid met nog eens 11 straaljagers.
Een groeiend internationaal gebruikersbestand
België voegt zich bij een groeiende lijst van landen die de JSM in gebruik nemen, waaronder Noorwegen, de Verenigde Staten, Japan, Duitsland en Australië. Dat groeiende internationale gebruikersbestand zorgt voor een robuuste productielijn voor de raket, wat de kosteneffectiviteit en duurzaamheid op lange termijn bevordert.
De beslissing om JSM’s aan te schaffen wordt ook ingegeven door het veranderende veiligheidslandschap in Europa na de Russische invasie van Oekraïne. Europese NAVO-leden geven steeds meer prioriteit aan defensie-uitgaven en de aanschaf van wapensystemen die potentiële agressie kunnen afschrikken. Francken heeft de Belgische strategie voor de aankoop van munitie expliciet gekoppeld aan de lessen die uit het conflict zijn getrokken, waarbij hij de noodzaak onderstreept van strategische partnerschappen met fabrikanten om een constante aanvoer van cruciale munitie te waarborgen. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

