Vlaanderen selecteert locaties voor toekomstige kleine modulaire kernreactoren


Key takeaways

  • De Vlaamse regering is actief op zoek naar vier locaties die geschikt zijn voor de bouw van kleine modulaire reactoren (SMR’s).
  • SMR’s bieden een mogelijke oplossing voor de toekomstige energiebehoeften dankzij hun kleinere omvang en modulaire ontwerp, met een verwachte operationele capaciteit tegen 2035-2040.
  • Dit initiatief heeft tot doel de weg vrij te maken voor een grotere energieonafhankelijkheid in Vlaanderen door de stijgende wereldwijde energieprijzen en zorgen over de energievoorziening aan te pakken.

De Vlaamse regering neemt het initiatief om vier geschikte locaties te identificeren voor de bouw van kleine modulaire reactoren (SMR’s). Dat schrijft De Tijd. Dit langetermijnproject, zoals beschreven door Vlaams minister-president Matthias Diependaele op Radio 1, heeft tot doel de weg vrij te maken voor deze toekomstige energietechnologie.

Mogelijke oplossing

Diependaele zal het plan presenteren tijdens een bijeenkomst van de SMR-alliantie, een samenwerkingsverband tussen de overheid, werkgeversorganisaties, technologiebedrijven en investeerders. Hoewel SMR’s nog in ontwikkeling zijn, worden ze gezien als een potentiële oplossing voor toekomstige energiebehoeften vanwege hun kleinere omvang en modulaire ontwerp. Deskundigen voorspellen dat deze reactoren in Europa operationeel zouden kunnen zijn tegen 2035 of 2040, in plaats van tegen 2030 zoals aanvankelijk voorzien.

De Vlaamse regering benadrukt dat het project zich nog in een vroeg stadium bevindt en dat men nog niet klaar is om met de bouw te beginnen. Hun rol is het leggen van de basis voor de ontwikkeling van SMR’s. Een voorstudie heeft al potentiële uitdagingen in kaart gebracht, en een nieuwe studie zal zich richten op het vinden van geschikte locaties.

Locatiekeuze

Diependaele benadrukt de belangrijkste factoren die de locatiekeuze zullen beïnvloeden, waaronder de nabijheid van industriële clusters, aansluitingen op het elektriciteitsnet, toegang tot koelwater, ruimtelijke ordeningsoverwegingen en milieueffectbeoordelingen. Hij verzekert dat alle beslissingen zullen worden genomen in overleg met de federale regering, die bevoegd is voor energiezaken.

Diependaele kijkt verder dan de landsgrenzen en stelt een mogelijke samenwerking voor met buurlanden zoals Nederland om kosten en expertise te delen. Hoewel hij erkent dat de ontwikkeling van SMR’s in eerste instantie hoge investeringen vereist, verwacht hij dat de kosten in de loop van de tijd geleidelijk zullen dalen. Uiteindelijk is het doel om de energieonafhankelijkheid van Vlaanderen te vergroten tegen de achtergrond van stijgende wereldwijde energieprijzen en zorgen over een veilige energievoorziening.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.