Vaticaan weigert toe te treden tot vredesraad van Trump


Key takeaways

  • Het Vaticaan heeft geweigerd deel te nemen aan de vredesraad van Amerikaans president Donald Trump.
  • De raad mist Palestijnse vertegenwoordiging, wat kritiek oproept omdat het lijkt op een koloniaal model.
  • Ondanks een fragiel staakt-het-vuren dat tot stand is gekomen door het plan van Trump, duurt het conflict in Gaza voort.

Het Vaticaan heeft geweigerd deel te nemen aan de vredesraad van Trump, vanwege bezorgdheid over de structuur ervan en de rol van internationale organisaties. Kardinaal Pietro Parolin, de hoogste diplomaat van het Vaticaan, legde uit dat de Heilige Stoel van mening is dat crisissituaties in de eerste plaats door de Verenigde Naties moeten worden aangepakt.

Geen Palestijnse vertegenwoordiging 

Hoewel paus Leo, een criticus van sommige beleidsmaatregelen van Trump, in januari werd uitgenodigd om toe te treden tot de raad, heeft het Vaticaan uiteindelijk beslist niet deel te nemen. De raad, die oorspronkelijk was opgezet om toezicht te houden op het tijdelijke bestuur van Gaza in het kader van het vredesplan van Trump, is inmiddels uitgebreid om wereldwijde conflicten aan te pakken. De eerste vergadering vindt donderdag in Washington plaats en zal zich richten op de wederopbouw van Gaza.

Het ontbreken van Palestijnse vertegenwoordiging in de raad heeft tot kritiek geleid, waarbij sommige deskundigen de structuur vergelijken met een koloniaal model. Er zijn ook zorgen geuit dat de raad de rol van de Verenigde Naties in internationale aangelegenheden zou kunnen ondermijnen. Hoewel sommige bondgenoten in het Midden-Oosten zich bij het initiatief hebben aangesloten, blijven westerse landen terughoudend.

Kwetsbaar staakt-het-vuren

Het fragiele staakt-het-vuren in Gaza, tot stand gekomen dankzij het plan van Trump, is sinds oktober herhaaldelijk geschonden, met slachtoffers aan beide kanten tot gevolg. Het voortdurende conflict heeft enorm veel leed veroorzaakt onder de Palestijnen, en deskundigen bestempelen het optreden van Israël als mogelijke genocide. Israël houdt vol dat zijn reactie een daad van zelfverdediging is naar aanleiding van een aanval van Hamas die tot aanzienlijke slachtoffers en gijzelingen heeft geleid.

Paus Leo, een uitgesproken pleitbezorger van het Palestijnse volk, neemt zelden deel aan internationale organen. Het Vaticaan, met zijn uitgebreide diplomatieke netwerk en permanente waarnemersstatus bij de Verenigde Naties, geeft er de voorkeur aan om via gevestigde multilaterale kanalen te communiceren.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.