“Stedelijke mijnbouw”: Japan zit op een potentiële bron van goud

“Stedelijke mijnbouw”: Japan zit op een potentiële bron van goud
(Photo by Alexander Manzyuk/Anadolu Agency via Getty Images)

Gedurende de menselijke geschiedenis is er naar schatting een kleine 200.000 ton goud gedolven. Maar het recupereren van goud uit gerecyclede materialen kan efficiënter zijn dan nieuwe winning uit goudmijnen. Vooral in Japan, met zijn aanzienlijke hoeveelheid afgedankte elektronica die goud bevat, wordt dit gezien als een potentiële goudbron.

In het nieuws. Door de stijgende goudprijzen als gevolg van geopolitieke spanningen intensiveert Japan de activiteiten om goud te winnen uit gebruikte printplaten en elektronisch afval.

  • Hoewel Japan weinig natuurlijke hulpbronnen heeft, wordt het gezien als een topmarkt voor “stedelijke mijnbouw”, waarbij afgedankte elektronica wordt getransformeerd tot een bron van goud en andere waardevolle metalen die nodig zijn voor de productie van elektrische voertuigen.

Recycled goud heeft de toekomst

Zoom in. Volgens de United States Geological Survey is er in de geschiedenis ongeveer 187.000 ton goud gewonnen. Met dat goud kan men vier 50-meter zwembaden vullen.

  • Maar wereldwijd is de hoeveelheid gerecycled goud met 10% toegenomen, vergeleken met een groei van 3% in de productie van nieuw gedolven goud.
  • Dat gerecycled goud vertegenwoordigt nu bijna 30% van het totale wereldwijde aanbod.
  • Mitsubishi Materials streeft ernaar om haar capaciteit voor het verwerken van elektronisch afval te verhogen van 160.000 ton naar 240.000 ton per jaar.
  • Het Sustainability Design Institute schat dat er in Japan 5.300 ton goud aanwezig is, ongeveer 10% van de wereldwijde voorraden.
  • Uit elke ton mobiele telefoons – ongeveer ongeveer 10.000 stuks – kan men ongeveer 280 gram goud terugwinnen, wat 56 keer effectiever is dan traditionele goudwinning.

ASEAN werkt samen op gebied van recycling van hulpbronnen

Zoom out. De Japanse regering versnelt de recycling van goud en andere zeldzame metalen, zoals die in elektrische voertuigen (EV’s), om de economische veiligheid van het land te waarborgen.

  • In augustus heeft Japan een overeenkomst met ASEAN gesloten om samenwerking op het gebied van recycling van hulpbronnen te versterken en zo de toevoer van belangrijke mineralen veilig te stellen.
  • Daarnaast zijn er plannen om de export van e-afval te beperken, in lijn met toekomstige uitbreidingen van de Basel Conventie in 2025.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.