Russische satellieten bespioneren Amerikaanse bases voor Iran, volgens Zelensky


Key takeaways

  • Russische satellieten verzamelen actief inlichtingen over militaire locaties van de Verenigde Staten en hun bondgenoten in het Midden-Oosten.
  • Deze verkenning is een bedreiging voor de mondiale veiligheid en maakt Iraanse aanvallen op westerse belangen mogelijk.
  • De Russische president Vladimir Poetin gebruikt de uitwisseling van inlichtingen als een strategie om de aandacht van Oekraïne af te leiden.

Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky worden Russische satellieten ingezet om Amerikaanse en geallieerde militaire locaties in het Midden-Oosten en de Perzische Golf te bespioneren. De inlichtingenverzameling zou plaatsvinden in opdracht van Iran. Volgens gegevens van de Oekraïense inlichtingendienst hebben Russische satellieten eind maart drie dagen een reeks belangrijke doelwitten gefotografeerd.

Doellocaties

Het gaat onder andere om de Amerikaans-Britse militaire faciliteit op Diego Garcia, de internationale luchthaven van Koeweit, delen van het Greater Burgan-olieveld, de Prince Sultan Air Base in Saoedi-Arabië, het Shaybah-olie- en gasveld, de Incirlik Air Base in Turkije en de Al Udeid Air Base in Qatar.

Zelensky noemde de verkenningsmissie een directe bedreiging voor de mondiale veiligheid. Hij plaatste ook vraagtekens bij de recente internationale stappen om de economische druk op Rusland te verlichten. Volgens Zelensky zouden de acties van Rusland ten goede komen aan Iran, dat de inlichtingen gebruikt voor mogelijke aanvallen op westerse belangen.

Bevestiging en analyse

Onafhankelijk onderzoek door Militarnyi bevestigde het Oekraïense inlichtingenrapport. Uit het volgen van openbare gegevens over satellietbewegingen bleek dat de Russische synthetische-apertuurradarsatelliet (SAR), “Neutron”, op 24 maart twee keer over Diego Garcia vloog. Hoewel Moskou de “Neutron” officieel classificeert als een technologisch apparaat voor stralingstests, wijzen gegevens van westerse inlichtingendiensten en ruimteobservatie erop dat het een zeer geavanceerde verkenningssatelliet is.

“Neutron” werd begin 2022 in een hoge baan gelanceerd en biedt een maximale beelddetailweergave voor een breder gezichtsveld in vergelijking met satellieten in een lagere baan. De exacte capaciteiten van de satelliet blijven echter geheim. Toch wordt aangenomen dat de satelliet gebouwd is op het “Kondor”-platform en gebruikmaakt van S-band SAR-radar. Die is in staat beelden met een hoge resolutie vast te leggen door het wolkendek heen.

Ruimtevaartcapaciteiten

Deze ontdekking toont de uitgebreide ruimtevaartcapaciteiten die Rusland inzet om Iran te ondersteunen. Rusland beschikt over een vloot van minstens 17 optische satellieten, vijf SAR-satellieten en acht elektronische inlichtingensatellieten (SIGINT), aangevuld met een onbekend aantal civiele ruimtevaartuigen voor dubbel gebruik.

Deze ontdekking sluit aan bij recente waarschuwingen van Europese diplomaten over de steeds hechter wordende alliantie tussen Moskou en Teheran. Slechts enkele dagen eerder vertelde de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul dat Rusland Iran hielp bij het identificeren van potentiële doelen voor aanvallen. Deze uitwisseling van inlichtingen wordt gezien als een strategie van de Russische leider Vladimir Poetin om de spanningen in het Midden-Oosten te escaleren en de westerse aandacht af te leiden van Oekraïne. (ev)(fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.