Key takeaways
- Beleggers stuwen de Russische aandelenkoersen omhoog in afwachting van een mogelijke wapenstilstand tussen Rusland en Oekraïne na de top tussen Trump en Poetin.
- Bedrijven die getroffen worden door Westerse sancties, zoals Gazprom, Severstal en VSMPO-AVISMA, hebben hun aandelenkoersen aanzienlijk zien stijgen.
- Ondanks het marktoptimisme waarschuwen experts dat het uitblijven van tastbare resultaten van de top kan leiden tot een scherpe daling van de Russische aandelenkoersen.
De anticipatie op de komende ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische president Vladimir Poetin heeft Russische aandelen naar het hoogste niveau in drie maanden gestuwd. Beleggers hopen dat de top de weg vrijmaakt voor een staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, waardoor de spanningen afnemen en sancties mogelijk worden opgeheven.
De Moskouse beursindex, die de toonaangevende bedrijven van Rusland volgt, is sinds donderdag met maar liefst 8,3 procent gestegen, waardoor de waarde van de markt met ongeveer 5,1 miljard euro is toegenomen. Deze opwaartse trend is vooral merkbaar bij bedrijven die zwaar getroffen zijn door Westerse sancties. Titaniumproducent VSMPO-AVISMA maakte een sprong van 10 procent, terwijl staalproducent Severstal met 4,4 procent steeg en Aeroflot, de nationale luchtvaartmaatschappij, met 3,3 procent steeg. Gazprom, de Russische energiegigant in staatseigendom, noteerde een opmerkelijke stijging van 16 procent in de afgelopen week.
Voorzichtig optimisme
Analisten schrijven dit marktoptimisme toe aan de hoop op vooruitgang in het de-escaleren van het militaire conflict en de mogelijke versoepeling van sancties na de top die gepland staat voor 15 augustus in Alaska. Experts waarschuwen echter dat het huidige positieve sentiment van korte duur zou kunnen zijn als de bijeenkomst geen tastbare resultaten oplevert.
Zij waarschuwen dat het uitblijven van concrete resultaten of kritiek van de Europese Unie en Oekraïne een scherpe daling van de markten kan veroorzaken, met name van aandelen, die alleen maar zijn gestegen door de verwachtingen van een vredesakkoord. Desondanks heeft het optimisme over een mogelijke oplossing in Oekraïne zich buiten de grenzen van Rusland verspreid en ook de Europese markten een impuls gegeven. De pan-Europese STOXX 600 index bereikte maandag het hoogste niveau sinds 31 juli.
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

