Key takeaways
- Noord-Korea heeft toegezegd 1.000 ontmijners en 5.000 militaire bouwvakkers naar de Russische regio Koersk te sturen.
- De inzet van Noord-Koreaanse troepen in Rusland werd in april officieel bevestigd, met duizenden soldaten die aan de zijde van de Russische strijdkrachten tegen Oekraïne vochten.
- De inlichtingendienst van Zuid-Korea meldde dat Noord-Korea aanzienlijke verliezen leed, waaronder bijna 600 doden, tijdens zijn betrokkenheid bij het conflict tussen Rusland en Oekraïne.
Rusland en Noord-Korea versterken hun militaire banden als onderdeel van een breder partnerschap dat is ontstaan tijdens het Russische conflict in Oekraïne. De Russische veiligheidschef Sergei Shoigu onthulde deze intensievere relatie tijdens een reis naar Pyongyang, meldt het Russische staatsmedium RIA Novosti.
Shoigu kondigde aan dat Noord-Korea heeft toegezegd om 1.000 ontmijners en 5.000 militaire bouwvakkers naar de Russische regio Koersk te sturen. Deze steun is bedoeld om te helpen bij de wederopbouw na de vermeende verdrijving van vijandige troepen van Russisch grondgebied. De overeenkomst onderstreept het voornemen om de samenwerking tussen de twee naties voort te zetten.
Betrokkenheid van Noord-Korea
De betrokkenheid van Noord-Korea gaat verder dan het sturen van personeel. Het land heeft al duizenden troepen en conventionele wapens ingezet om Rusland te helpen in zijn oorlog tegen Oekraïne. De Verenigde Staten en Zuid-Korea hebben hun bezorgdheid geuit dat Noord-Korea op zoek zou kunnen gaan naar overdracht van geavanceerde technologie van Rusland, om zo mogelijk hun eigen kernwapenprogramma te verbeteren.
Eerdere gesprekken over de wederopbouw van de Koersk regio vonden plaats tijdens Shoigu’s bezoek aan Pyongyang eerder deze maand, waar hij een ontmoeting had met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong Un. Shoigu’s recente reis, beschreven als een “speciale” missie van de Russische president Vladimir Poetin, is bedoeld om de banden tussen de twee landen verder aan te halen.
Internationale reacties
De inzet van Noord-Koreaanse troepen in Rusland werd in april officieel bevestigd, wat de eerste keer was dat een dergelijke betrokkenheid publiekelijk werd erkend. Beide landen beweerden dat deze troepen samen met Russische troepen vochten om een Oekraïense inval in de Koersk regio af te slaan. Poetin sprak zijn dank uit voor de deelname van Noord-Korea en beloofde hun offers niet te vergeten.
De inlichtingendienst van Zuid-Korea rapporteerde dat Noord-Korea aanzienlijke verliezen heeft geleden, waaronder bijna 600 doden, tijdens zijn betrokkenheid bij het conflict tussen Rusland en Oekraïne. Ze schatten ook dat 15.000 Noord-Koreaanse arbeiders naar Rusland zijn uitgezonden in het kader van bilaterale industriële samenwerkingsprogramma’s.