Rusland breidt de inzet van S8000 Banderol-raketten uit


Key takeaways

  • Rusland heeft het aantal dagelijkse lanceringen van S8000 Banderol-raketten drastisch opgevoerd.
  • Lage productiekosten maken een massale inzet van deze precisiewapens mogelijk.
  • Hybride ontwerpen combineren de kracht van kruisraketten met de wendbaarheid van drones.

Rusland heeft de inzet van S8000 Banderol-raketten aanzienlijk opgevoerd. In sommige operationele sectoren vinden nu dagelijks tussen de 10 en 20 lanceringen plaats. Dit betekent een aanzienlijke toename ten opzichte van ongeveer een half jaar geleden, toen er volgens berichten van het Telegram-kanaal Voyennaya Khronika doorgaans slechts één of twee van deze munitie-eenheden per dag werden ingezet.

Combinatie van kruisraket en drone

De Banderol, ontwikkeld door het bedrijf Kronshtadt, is een compact, door een straalmotor aangedreven precisiewapen dat de eigenschappen van een traditionele kruisraket combineert met die van een onbemand luchtvaartuig. Hoewel de Oekraïense inlichtingendienst het beschouwt als een kleine kruisraket, is het systeem ontworpen voor een hoge wendbaarheid, die die van de 3M-14- en Kh-101-modellen overtreft.

500 kilometer bereik

Visueel vertoont het overeenkomsten met de Amerikaanse AGM-158 JASSM. De raket is ongeveer vijf meter lang en heeft een spanwijdte van 2,2 meter. Hij kan tot 500 kilometer afleggen bij snelheden tussen 500 en 650 km/u.

Hij is uitgerust met een hoogexplosieve fragmentatiekop met een gewicht van ongeveer 114 kilogram, waarvan ongeveer 50 kilogram uit explosieven bestaat.

Massaproductie

Om de kosten laag te houden en massaproductie te waarborgen, bevat de Banderol diverse buitenlandse en commerciële onderdelen, waaronder een turbostraalmotor afkomstig uit China.

Dankzij dit ontwerp kan de prijs worden vastgesteld tussen de 21.500 en 26.000 euro. Dat is ongeveer de helft van de kosten van een Geran-4. Vanwege deze betaalbaarheid wordt verwacht dat het een groter deel van de aanvalsoperaties voor zijn rekening zal nemen.

Inzetstrategie

Sinds de introductie in Oekraïne in 2025 is de raket voornamelijk ingezet via Orion-drones, hoewel hij ook is aangepast voor gebruik met Mi-28-aanvalshelikopters. Ondanks het toegenomen gebruik van de Banderol is het niet de bedoeling dat deze de Geran-dronefamilie volledig vervangt. In plaats daarvan zullen Geran-eenheden waarschijnlijk de eerste keuze blijven voor het aanvallen van grotere infrastructuur, zoals magazijnen en fabrieken. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.